"Cine refuză sterilizarea gratuită a câinilor şi pisicilor riscă amenzi de la 500 la 10.000 lei!"

Declaraţia a fost făcută recent de către primarul Nicolae Barbu. Dumnealui a convocat o şedinţă de legislativ în data de 26 iulie, la o oră ceva mai neobişnuită, 11.00, aceasta deoarece urma să participe împreună cu şeful de la SVSU, Sorinel Calea, începând cu ora 13.00, la o sesiune de comunicări organizată la Piteşti de către Asociaţia A.U.L.I.M. Reuniunea a avut drept scop informarea factorilor responsabili din cadrul autorităţilor publice locale despre proiectul de sterilizare gratuită a câinilor şi pisicilor din gospodăriile oamenilor, în conformitate cu prevederile legale în vigoare. "În consecinţă, am decis să stabilim în comuna noastră două centre pentru sterilizare gratuită a câinilor şi pisicilor. Primul, destinat zonei Cerbureni-Mustăţeşti-Valea Uleiului, va fi la Centrul de Informare Turistică de pe DN 7C, iar cel de-al doilea pentru Valea Iaşului-Ungureni-Bărbălăteşti-Borovineşti va funcţiona la construcţia realizată de Asociaţia Crescătorilor de Animale "Nuculeţ". Propunerea pentru acest punct a fost formulată de către consilierul local Vasile Ungureanu. La fiecare dintre acestea se vor putea steriliza gratuit câte 20-30 animale în fiecare dintre zilele în care specialiştii firmei vor fi prezenţi în comună. Acum noi trebuie să inventariem câinii şi pisicile din comună. Avem şansa de a fi ajutaţi de faptul că acum 3 sau 4 ani am cumpărat 1.000 cipuri, care au fost implantate câinilor de către medicul veterinar Dănuţ Baghiu. Dumnealui are o evidenţă a acestora şi vom apela la ea, ca şi la un cititor de cipuri pe care-l vom achiziţiona. După inventarierea animalelor, vom informa proprietarii despre datele prezenţei echipei de sterilizare gratuită şi vom da şi noi o mână de ajutor pentru transportul animalelor în cuşti către cele două centre stabilite. Sper ca oamenii să înţeleagă că este necesar să respectăm legea, deoarece înmulţirea lor necontrolată crează oamenilor probleme dificil de rezolvat, inclusiv de sănătate. Dincolo de orice, nu este deloc de neglijat nici cuantumul amenzilor pentru cei ce se opun", a ţinut să avertizeze în final primarul Nicolae Barbu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
