Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 09:21

Şedinţa A.G.A. de la S.P.U. a fost precedată de acuzaţii la adresa "firmei familiei Nastea"

La punctul "Diverse" - ultimul de pe ordinea de zi a şedinţei ordinare a Consiliului Local Curtea de Argeş din data de 30 iulie - au avut intervenţii şi oameni din sală. Asta în ciuda faptului că, iniţial, preşedintele de şedinţă Ion Şerban a fost tentat să nu le dea dreptul la cuvânt, deoarece nu respectaseră regulamentul şi nu se înscriseseră de la început pe listă, aşa cum făcuseră colegii săi de legislativ. La insistenţele acestora, au primit acest drept în mod cu totul excepţional doamnele Doina Marin şi Sonia Dragomir. Spunem aceasta, deoarece în alte situaţii, unii dintre consilierii locali fuseseră refuzaţi. Prima vorbitoare a pledat pe tema necesităţii asigurării curăţeniei oraşului, iar cea de a doua avea un litigiu cu Mariana Moise, directorul Direcţiei Asistenţă Socială. La final, Ion Şerban a primit, pe de o parte, critici din partea unor colegi nemulţumiţi că n-ar fi respectat Regulamentul de Organizare şi Funcţionare al Consiliului Local, dar şi laude din partea altora pentru curajul de a-l încălca, pentru că astfel se aflaseră unele lucruri care riscau să le rămână necunoscute.

"Firma familiei Nastea nu face curăţenie ca la carte!"

Aceasta a fost tema pe care şi-a construit pledoaria d-na profesor pensionar Doina Marin, soţia cunoscutului medic stomatolog din Oraşul Regal. Dumneaei a venit şi cu un stick cu poze, prin care urmărea să-şi susţină afirmaţiile potrivit cărora angajaţii de la Salubritate Publică Urbană (firma familiei Nastea - după cum a definit-o) nu făceau curăţenie pe trotuare "ca la carte". Stick-ul a fost preluat de Gabriel, tatăl directorului Cătălin Nastea. Acuzaţiile dumneaei au vizat şi angajaţii de la "Spaţii verzi", din cadrul SPGC. "Deţin un magazin de antichităţi şi am constatat că nu se face monitorizarea curăţeniei din oraş. Ieri am văzut că se mătura din 5 în 5 paşi şi că nu se curăţau şi capetele de trotuar. Am luat eu o uneală în mână şi le-am demonstrat acelor angajaţi cum se face treaba ca spaţiile să fie măturate lună". D-na Marin a adus laude pentru modul în care arată zidul de la fostul spital, din vecinătatea Muzeului Municipal, care a fost inaugurat de curând după un proiect al arh. Traian Ionescu, fostul său elev. Primarul Constantin Panţurescu i-a precizat că ideea investiţiei îi aparţinuse, dar a luat foc atunci când a auzit criticile ce au urmat potrivit cărora "sus flori - jos mizerie!" - cum ar fi în multe locuri din oraş. "Cei de la SPU n-au putut mătura în zona magazinului dvs. din cauza materialelor pe care le aveaţi expuse pe trotuar!", a spus şeful executivului municipal. Consilierul Ionel Păunescu a întrebat dacă angajaţii lui Cătălin Nastea nu fac cumva curăţenie în fiecare noapte, aşa cum este prevăzut în Planul de Salubrizare aprobat de legislativ. "Ba da, dar doamna atunci doarme şi nu ştie!", a intervenit uşor veninos Gabriel Nastea.
Invitată să-şi formuleze cererile, doamna a recitat lozinca "Vrem o ţară ca afară!" şi a cerut - în numele concitadinilor în mijlocul cărora vieţuieşte de 70 ani - ca oraşul să recapete înfăţişarea din tinereţea sa, cu "stadionele de la Sân Nicoară" - cerere care a ridicat mai multe sprâncene în rândul auditoriului, cu mai multe locuri de joacă pentru copii, mai multe parcuri şi mai multă curăţenie. "Nu pot face eu în tot oraşul, peste noapte, ceea ce nu s-a făcut ani de zile la rând!...", a replicat primarul Panţurescu.

"Doamnă, ne iertaţi şi pe noi, dar avem un pic de treabă..."

Acesta a fost modul elegant în care consilierul local Gheorghe Andreescu a încercat să scurteze tirada vorbitoarei în spiritul cererii şefului administraţiei municipale ca alocuţiunile să fie limitate ca timp, deoarece era aşteptat la o discuţie prin care se urmărea atragerea de noi finanţări europene. Aluzia conform căreia aleşii locali nu voiau să-i răpească din timpul preţios a fost înţeleasă. După ce dumneaei a părăsit sala, managerul Spitalului Municipal, Viorel Popescu, destul de enigmatic, le-a cerut colegilor să nu se lase prea mult influenţaţi de acuzatoarea celor de la SPU, căci nu era cea mai îndreptăţită să pledeze cu atâta spirit civic pentru o curăţenie exemplară a oraşului. Omologul de la Muzeul Municipal, Ştefan Dumitrache, s-a mulţumit să le spună doar că ar fi descoperit prin documentele de la instituţie şi o caracterizare făcută prof. Doina Marin de un fost director în subordinea căruia lucrase, în care puţine erau aspectele de laudă. "Nu vreau eu să dezgrop morţii...", a concluzionat şi acesta destul de sibilinic. De remarcat ar fi faptul că nu i s-au cerut precizări, deoarece colegii intuiseră că nu aveau să le obţină. Adevărul este că s-au auzit şi voci ale unor aleşi locali care au lăudat-o, deoarece nu sunt mulţumiţi de activitatea desfăşurată de angajaţii de la SPU din subordinea directorului Cătălin Gabriel Nastea. Care, mai apoi a avut satisfacţia de a i se aproba toate proiectele de hotărâre supuse atenţiei membrilor Adunării Generale a Acţionarilor, după discuţii destul de aprinse, pe alocuri... Şi asta mai ales pentru că s-a descoperit că deszăpezirea municipiului în iarna viitoare riscă să devină problemă personală pentru fiecare locuitor, întrucât lucrurile sunt destul de încurcate. Legislativul a propus ca ea să treacă la SPU, dar licenţa o deţine încă SPGC-ul lui Ghiţă, împreună cu utilajele necesare. Dar asupra acestei probleme vom mai reveni...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It