Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 09:15

La Poienarii de Argeş continuă modernizarea infrastructurii

Ambiţioasa conducere a micii comunităţi de pe Valea Topologului, alcătuită din primarul Dragoş Boncea şi viceprimarul Cornel Panţeru, caută să promoveze cât mai multe proiecte capabile să atragă finanţări pentru modernizarea infrastructurii. Zilele bune de lucru sunt folosite la maxim pentru repararea prin pietruire a unor drumuri, cum este cazul în cătunul Tomuleşti. Costurile lucrărilor de acolo vor fi acoperite prin fonduri de la bugetul local, ne-a informat primarul. Tot în acea zonă se află în proiectare un pod peste Valea Sascăi. În acelaşi stadiu se află, de asemenea, modernizarea prin asfaltare a unei porţiuni de 0,3-0,4 km din strada Stejăret, din satul Poienarii de Argeş, dar şi cea de la Cătăneşti, pe o lungime de 1,5 km. Conducerea administraţiei publice locale are în vedere şi materializarea unui proiect prin care se va amenaja în centrul comunei un parc cu loc de joacă pentru copii. Podul de la Ceaureşti este aproape de 80% realizat, după ce s-a primit un sprijin financiar de la Consiliul Judeţean Argeş.
În plan ar mai fi extinderea reţelei de apă de la Găbrieni, pe o lungime de 1 km şi, nu în ultimul rând, amenajarea unui teren de sport multifuncţional, în centrul localităţii, lângă Căminul Cultural. "Pentru acest proiect am obţinut o finanţare de circa 60.000 euro din partea GAL Argeşul de Mijloc. Acum suntem în faza definitivării documentaţiei cu avizele şi celelalte acte legale, pe care le vom prezenta la Târgovişte, de unde aşteptăm aprobarea pentru a scoate la licitaţie lucrările de execuţie. Noi sperăm să încheiem acest proiect cel mai târziu anul viitor...", a concluzionat primarul Dragoş Boncea.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It