Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 09:20

Apa de calitate impune o investiţie suplimentară de 500.000 lei la Curtea de Argeş!

La ultima şedinţă de legislativ, consilierul local Bogdan Alexandru Dabija s-a interesat din nou despre situaţia de la AQUATERM. În ceea ce priveşte stadiul cumpărării pompelor care să le înlocuiască pe cele energofage de la Staţia de tratare a apei de la Cerbureni, pentru care s-au alocat 370.000 lei, primarul Constantin Panţurescu a spus că "achiziţia se află în procedură de licitaţie". Cum problema arzătoare pentru cetăţeni rămâne o apă de cea mai bună calitate, iar consilierul local s-a interesat dacă s-a avansat cu planurile în această privinţă, având în vedere lucrările pe care le vor realiza cei de la HIDROELECTRICA în zona Staţiei de captare a apei de la Oeşti, primarul a răspuns: "Am primit studiul realizat de cei de la ISPH şi am semnat hârtia către HIDROELECTRICA. Pentru ceea ce ne dorim noi este necesară o investiţie de circa 5 miliarde lei vechi. Deşi pare scump, având în vedere obiectivul, consider că nu este o sumă foarte mare şi, la momentul potrivit, vă voi argumenta această poziţie. De altfel, în prima şedinţă vom decide paşii pe care-i avem de parcurs pentru a reuşi în ceea ce facem în sprijinul societăţii noastre care asigură serviciile de apă şi canalizare. Personal, după consultările pe care le-am avut cu cei în drept, consider că putem demara cât de curând!"
De reţinut ar fi faptul că înainte cu câteva zile, preşedintele Consiliului de Administraţie de la S.C. AQUATERM AG 98 S.A., ec. Ionuţ Andrei, a avut o discuţie cu şeful administraţiei municipale, Constantin Panţurescu. Este foarte probabil ca atunci, dincolo de informaţiile schimbate, cei doi să fi stabilit şi strategia de urmat pentru îndeplinirea obiectivului de a oferi argeşenilor o apă de calitate superioară celei din prezent...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It