Absenţa reprezentanţilor Poliţiei la şedinţele legislativului aspreşte disputa dintre putere şi opoziţie

Discuţiile controversate pe această temă nu sunt noi şi nici nu par să se încheie curând. Liberalii din Consiliul Local Curtea de Argeş sunt cei mai vocali susţinători ai ideii de a invita la şedinţe reprezentanţi ai Poliţiei Municipale. Primarul Constantin Panţurescu a declarat că nu se opune ideii, dar a condiţionat lansarea unei astfel de invitaţii strict de existenţa unor proiecte de hotărâre pe ordinea de zi care să reclame o astfel de prezenţă. În replică, liberalii consideră că n-ar fi neapărat necesară respectarea condiţiei puse de către şeful administraţiei, având în vedere problemele existente în oraş, care-şi aşteaptă rezolvarea din partea Poliţiei.
Aşa s-a întâmplat şi la şedinţa ordinară de la sfârşitul lunii iulie, atunci când de la primul punct de pe ordinea de zi, cel cu aprobarea procesului verbal privind reuniunea similară din iunie, liberalul Doru Georgescu a cerut imperativ să i se spună ce s-a făcut cu cererea formulată în mod repetat. Primarul Constantin Panţurescu şi-a repetat argumentele, dar nu l-a impresionat pe consilierul liberal, care a cerut să fie invitaţi reprezentanţi ai Poliţiei şi Jandarmeriei la şedinţa din luna august. Liderul grupului liberal, Cristian Mitrofan, a intervenit pe un ton ceva mai conciliant, deoarece primarul îl avertizase pe preşedintele de şedinţă că în cazul în care nu păstra lucrurile în cadrul ordinii de zi aprobate, va părăsi sala de consiliu, căci era aşteptat la o discuţie pe fonduri europene: "Comandantul Poliţiei Municipale poate să participe oricând la şedinţele noastre, mai ales la punctul Diverse, unde am putea avea un schimb de informaţii util. Vă rog să consemnaţi că am lansat această invitaţie!" Ce se va întâmpla în continuare, este greu însă de anticipat...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
