Pentru stoparea părăginirii clădirilor şi terenurilor, liberalii au propus creşterea taxelor şi impozitelor cu 500%!

Pe ordinea de zi a şedinţei ordinare a legislativului municipal din data de 30 iulie a existat un punct care viza aprobarea taxelor şi impozitelor locale pe care le vor avea de achitat către buget cetăţenii din Curtea de Argeş. De la bun început, preşedintele Comisiei Economice, Ştefan Dumitrache, a anunţat că în şedinţa acesteia, membrii - Anca Răduţu-Babeţ, Gheorghe Andreescu, Cristian Mitrofan şi Emelian Oreviceanu - au decis o majorare a acestora la deţinătorii de clădiri şi terenuri ce le lasă pradă părăginirii: "N-am finalizat încă materialul de susţinere, pe care-l vom introduce în următoarea şedinţă spre dezbatere". Liberalul Mădălin Marinescu a spus apăsat că o astfel de mărire de taxe de peste 500% este stipulată în Codul fiscal şi că ar fi total aiurea să se dea scutiri la plată proprietarilor care nu se îngrijesc de clădirile şi terenurile pe care le stăpânesc. Directorul economic al primăriei, Gheorghe Florescu, i-a recomandat ca împreună cu colegii dumnealui să facă un regulament care să fie aprobat în legislativ, deoarece şi scutirile sunt prevăzute în acelaşi Cod fiscal. "Cel care este scutit are ca bază de impozitare zero, iar aplicarea unei majorări de 500% este egală tot cu zero!", a replicat Marinescu.
Primarul Constantin Panţurescu a precizat faptul că încă nu s-a încheiat inventarierea domeniului public, pentru a se lua în calcul o refacere a zonării, pusă în discuţie de către Ion Şerban, preşedintele de şedinţă. "Nu putem finaliza într-o lună şi nu ştiu dacă va fi posibil până la sfârşitul lui 2019... Cert este faptul că trebuie gândită o majorare a taxelor şi impozitelor locale plătite de către proprietarii ce nu se îngrijesc de clădiri şi terenuri. Deocamdată noi trebuie să finalizăm acţiunea începută, iar următorul pas poate fi cel propus..."
Mădălin Marinescu a insistat: "Văd că apar tot felul de măsuri pe care noi, liberalii, nu le vom accepta!" "Ne obligă legea!", a punctat, la rându-i "vistiernicul" Florescu, dublat de şeful administraţiei, Panţurescu: "Ei nu sunt de acord cu nimic!" "Atunci, dacă e lege, renunţaţi la hotărârea de consiliu!" Ştefan Dumitrache l-a contrazis pe Marinescu, iar directorul economic a pledat pentru aprobarea taxelor şi impozitelor în forma propusă, precizând că de la 1 ianuarie 2020 s-ar putea lua în calcul şi acele majorări. Această posibilitate a stârnit oarece zâmbete ironice printre aleşii noştri, deoarece diversiunea politică li s-a părut a fi cusută cu aţă albă. Şi asta deoarece anul viitor este unul electoral, iar partidul care ar propune şi ar aproba majorări de taxe şi impozite locale şi-ar da cu stângu-n dreptu' fără pic de graţie! (Asta ca să caracterizăm mişcarea la modul cel mai diplomatic cu putinţă...).
Liderul grupului liberal, Cristian Mitrofan, a ţinut să precizeze de ce se opune nivelului taxelor care a fost stabilit prin proiect: "Dacă în Raportul întocmit de către dl. Florescu se specifica obligativitatea legală de a aproba aceste taxe şi impozite locale în forma prezentată, nu aveam ce comenta. Numai că acolo scrie negru pe alb, citez: <<Luând în considerare necesitatea finanţării cheltuielilor publice locale, precum şi condiţiile specifice zonei...>>. Aceasta mi se pare motivaţia reală şi reprezintă cu totul altceva".
Discuţiile au mai continuat şi pe alte aspecte, dar când s-a ajuns la vot, proiectul de hotărâre a fost aprobat.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
