Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 09:20

Dabija insistă cu propunerea de constituire a unei rezerve de apă a municipiului

Consilierul local UNPR a reluat această temă şi în şedinţa legislativului de la finalul lunii trecute. Bogdan Alexandru Dabija a lansat argumentaţia privind necesitatea ca oraşul să aibă o rezervă de apă pornind de la incendiul care a afectat o construcţie de pe Bulevardul Basarabilor. În plus, a făcut trimitere şi spre desele întreruperi în furnizarea lichidului vital cauzate de deranjamente. "Să-i rugăm pe cei 5 magnifici de la AQUATERM să pună la punct unul dintre cele trei rezervoare ale oraşului!" Tonul şi categorisirea membrilor Consiliului de Administraţie de la amintita societate care deţine monopolul serviciilor de apă şi canalizare la Curtea de Argeş n-a fost nici pe departe de laudă. Şi a sugerat o schimbare de atitudine greu de înţeles a lui Dabija (şi nu numai) faţă de cei pe care-i votase în Consiliul Local şi într-o şedinţă A.G.A. de la AQUATERM.
Primarul Constantin Panţurescu a recunoscut această necesitate, dar a ţinut să precizeze: "Rezervorul de pe Măceşului, ca şi cel de la Cimitirul Sfinţii Îngeri trebuie considerate moarte. Poate doar cel de lângă Cristy (de pe Ghiocei) să poată să fie reabilitat, însă capacitatea lui este mai mică...". Deci, deocamdată încă nu se poate face mare lucru în această direcţie, mai ales că presupune investiţii serioase!...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It