Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 09:19

Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş: Maria Dicu, om de echipă

Aleşii locali au intrat în ultimul an al actualului mandat. Cei mai mulţi dintre ei şi-au găsit ritmul necesar îndeplinirii sarcinilor încredinţate de cetăţeni şi se străduiesc să nu-i dezamăgească în ceea ce priveşte gospodărirea treburilor comunităţii. Acum trei ani lansam acest serial prin care prezentam starea materială a aleşilor, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor angajaţi ai administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Sub hărţuiala presei, chiar şi cei mai reticenţi se conformează obligaţiilor legale de a nu-şi ascunde starea materială. Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii şi intereselor - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis în declaraţiile făcute publice "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Nu de alta, dar dacă ascund adevărul pot fi acuzaţi de fals şi uz de fals în acte publice, pentru că sunt plătiţi să fie în slujba cetăţenilor, nu să-i înşele!

Cam aşa poate fi caracterizat consilierul municipal aflat la primul mandat. Prof. Maria Dicu, de la Liceul Tehnologic "Regele Mihai I", din Curtea de Argeş, a dovedit aceste calităţi în cei trei ani şi mai bine de când deţine funcţia. Declaraţiile de avere şi interese le-a depus în data de 11.06.2019. La categoria "Terenuri" a trecut o suprafaţă de 37.300 mp, agricol, cumpărat în anul 2003 la Mihăeşti şi deţinut în cote egale cu Elena Vuţan, la care s-a adăugat tot din acel an şi tot în aceeaşi localitate un forestier de 5.000 mp, cu acelaşi regim. În urmă cu 16 ani, dumnealor au mai achiziţionat o casă de locuit în respectiva comună, deţinută tot în coproprietate. La Curtea de Argeş, Maria Dicu stăpâneşte împreună cu soţul, Gheorghe, un apartament de 23,54 mp cumpărat în anul 1993 şi altul de 65,32 mp, din anul 2002. Familia Dicu deţine un autoturism Peugeot 307, fabricat în anul 2006 şi un Opel Astra Clasic, din 2009. De asemenea, are un depozit bancar în sumă de 30.415,89 lei deschis la Raiffeisen Bank în anul 2015 şi tot acolo, din 2016, un fond de investiţii, inclusiv fonduri private de pensii sau alte sisteme de acumulare, totalizând 10.081 lei. De remarcat este că nu are datorii şi nici n-a tezaurizat valori sub formă de bijuterii, opere de artă sau altele. Veniturile realizate de consilierul local Maria Dicu în anul 2018 s-au constituit din salariile încasate pentru activitatea de profesor de la amintitul liceu, care au totalizat 47.758 lei şi de la Seminarul Teologic "Neagoe Vodă Basarab" - 16.504 lei, la care s-au adăugat 8.664 lei (indemnizaţiile de ales local) şi 1.751 lei din activitatea de evaluator extern la ARACIP Bucureşti. Soţul, Gheorghe Dicu, profesor la "Regele Mihai I", a realizat anul trecut venituri salariale care au însumat 54.510 lei. Declaraţia de interese a consilierului local Maria Dicu a rămas albă!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It