În prima zi de bâlci, înghesuială la zona de divertisment


Zilele Municipiului au început în forţă la Curtea de Argeş, bucurându-se încă de la momentul startului de o participare foarte numeroasă din partea argeşenilor. Chiar dacă încă nu a fost montată scena pentru spectacolele muzicale în aer liber, cu mic, cu mare, concitadinii şi nu numai au profitat de vremea bună, dar mai ales de ofertele atractive de la maşinile de distracţii (5 lei/persoană oricare). Anul acesta, paleta gastronomică este mult mai diversificată, în peisajul sărbătoresc făcându-şi apariţia standuri cu specialităţi noi şi delicioase, pe care le veţi observa imediat, fiindcă ies din tiparul cu care eram obişnuiţi. De pildă, copiii se pot răsfăţa cu chips pe băţ, din cartofi naturali, wafe cu tot soiul de umpluturi dulci, clătite cu gemuri naturale, plăcinte sârbeşti şi numeroase tipuri de gogoşi - cu sau fără topping. Cei pasionaţi de amintiri în imagini au posibilitatea de a se fotografia alături de mascote Disney şi primesc pe loc pozele, iar preţurile nu sunt de speriat. Nu lipsesc nici tradiţionalele îngheţate la cornet, sucuri multicolore la dozator, îndrăgita vată pe băţ, ciubucurile, acadelele rotunde uriaşe, turta dulce, ciocolata artizanală sau batoanele din seminţe, fructe confiate şi nuci. 
De partea cealaltă, pentru cei cu adevărat gurmanzi, sfârâie grătarele într-o veselie, iar meniul nu ţine deloc cu dieta cuiva. Găsiţi acolo tot ce se poate frige la jar, de la cărnuri de oaie, porc, pui sau vită (implicit derivate), la hamsii, cartofi, maţe şi specialităţi. Cu pâine ori cu mămăligă, cu murături ori salate uşoare, toate alunecă bine lângă o halbă de bere, vin sau doar apă ori suc. Important e că aveţi de unde alege, oricât de mofturoşi aţi fi! Chiar dacă există scepticism, bucătăriile sunt amenajate în maxime condiţii de igienă şi sperăm că nu vor exista situaţii neplăcute ca în alţi ani. În fine, tarabele cu gablonzuri, jucării şi haine sunt cam răruţe momentan, însă e vreme să apară şi acelea... În această seară a avut maximă prioritate zona de divertisment, unde părinţii şi copiii se înghesuiau de-a binelea să prindă locuri. Pe la grătare erau destui pofticioşi, dar nu se umpluseră spaţiile destinate servirii mesei. Oricum, e abia joi, prima zi!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
