Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 14:07

Datornicii la bugetul municipal vor plăti prin munci necalificate prestate în folosul comunităţii

Consilierii locali au aprobat un proiect de hotărâre prin care se stabilesc domeniile în care vor fi folosiţi datornicii condamnaţi prin sentinţe judecătoreşti la muncă în folosul comunităţii. Este vorba despre igienizarea locurilor de agrement, a parcurilor, drumurilor, a spaţiilor verzi, a sălilor de sport şi a bazelor sportive, precum şi a Complexului de Nataţie, dar şi a prestării unor astfel de activităţi la spital, în şcoli sau grădiniţe. De asemenea, vor putea să fie folosiţi la văruirea pomilor de pe domeniul public sau privat al municipiului, la deszăpezirea străzilor sau la curăţarea de vegetaţie uscată, de resturi menajere sau de la construcţii a terenurilor din proprietatea Unităţii Administrativ Teritoriale Municipiul Curtea de Argeş. În compensaţie, pe baza documentelor ce-i vor parveni, Serviciul Impozite şi Taxe, prin Compartimentul "Executări fiscale", din aparatul propriu al primarului, va proceda la stingerea - în condiţiile legii - a obligaţiilor fiscale ale persoanelor condamnate la muncă în folosul comunităţii.

Consecvenţi, Păunescu şi Şerban s-au abţinut şi la votul pe acest proiect!

"Nu pot fi luaţi în discuţie contravenienţii care au condamnări pentru a lucra în spital, şcoli sau grădiniţe!" Aceasta a fost deviza sub care s-au manifestat opoziţiile unora dintre aleşii locali la proiectul de hotărâre. "Este vorba despre curtea spitalului, nu despre spaţiile din interior!", a precizat primarul Panţurescu, generalizând. Şefa de la Juridic, Isabel Janina Zarioiu, a explicat: "Domeniile de acţiune au fost preluate din lege. În plus, o persoană care - să zicem - a luat amendă, nu este neapărat una periculoasă pentru cei din jur. Avem noi grijă ca, în funcţie de mandat, fiecare persoană să fie repartizată la munci în care să nu poată periclita cu ceva siguranţa cetăţenilor!" Precizarea faptului că acest gen de activităţi vor fi coordonate de Serviciul Public de Gospodărie Comunală a stârnit ilaritate în sală (!?!...). "Aiurea!" - a izbucnit Ionel Păunescu. Acesta a fost contrat imediat de d-na Zarioiu: "SPGC are consilier juridic!" S-ar părea că informaţia nu i-a convins pe deplin pe consilierii locali, dar liderul grupului liberal, Cristian Mitrofan, a pus punctul pe "i": "Dacă s-a făcut copy paste după lege, n-are rost să mai comentăm. Cerem însă multă grijă la repartizarea acestor munci către cei ce le vor presta!" Acestea fiind zise, s-a trecut la votul prin care proiectul de hotărâre a fost aprobat cu majoritate, întrucât s-au abţinut consilierii locali Ionel Păunescu şi Ion Şerban.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It