"E ceva de groază cu parcările neregulamentare la Curtea de Argeş!...

... Vă rog să-i invitaţi pe reprezentanţii Poliţiei Municipale la o întâlnire în Consiliul Local, căci sunt de-a dreptul scandaloase parcările pe trotuare sau spaţii verzi, ce pun în pericol siguranţa cetăţenilor". Aşa şi-a motivat Ion Şerban cererea formulată în plenul şedinţei "de îndată" desfăşurată zilele trecute. O astfel de solicitare a mai fost formulată, dar deşi s-a promis, dorita discuţie nu s-a purtat. "Nu trebuie să aşteptaţi ca eu să formulez o invitaţie către reprezentanţii Poliţiei, o puteţi face şi dvs., din partea legislativului! De regulă, eu invit pe cineva atunci când am ceva concret de discutat. De altfel, mă întâlnesc săptămânal cu dumnealor... Peste câteva zile avem şedinţa promisă cu proiectul de la Centrul de Înot, pentru adoptarea Regulamentului de funcţionare şi a costurilor biletelor, respectiv a abonamentelor de acces. La acea şedinţă îi voi invita pe reprezentanţii Poliţiei şi ai Jandarmeriei la o discuţie cu dvs., pentru a le putea semnala toate cazurile pe care le-aţi constatat!", s-a angajat primarul Constantin Panţurescu.
Discuţia a intervenit la dezbaterea proiectului privitor la politica de parcare pe teritoriul municipiului Curtea de Argeş. A fost prilejul cel mai potrivit pentru ca Ion Şerban să reia o temă mai veche şi să-i informeze pe colegii din consiliu asupra unor aspecte, legate de problemă, care-l nemulţumiseră profund: "Pe bulevard e ceva de groază cu parcările neregulamentare! Chiar azi dimineaţă, în timp ce mă duceam la firmă, pe la ora 04.00, am constatat că erau multe maşini parcate pe principala noastră arteră rutieră, deşi există HCL şi semne de circulaţie care interzic acest lucru între orele 02.00 şi 06.00, adoptată pentru a facilita salubrizarea pe timp de noapte. În mod clar, aceasta este o încălcare flagrantă, pe care poliţiştii de la Rutieră ar trebui s-o sancţioneze! Şi vă rog să nu ignoraţi parcările pe trotuare sau pe spaţiul verde de sub teii de pe Bulevardul Basarabilor". "Este încă de prin 2017, dacă nu mă înşel, o lege care interzice strict aşa ceva...", a intervenit şi şeful administraţiei municipale. Preşedintele de şedinţă, colegul lui Şerban de la PAM, Marius Deaconu, a făcut o constatare amară: "Poliţia de la noi nu-şi prea face treaba!..." Consilierul pesedist Gheorghe Andreescu a izbucnit: "Şi ce trebuie să facem, domnilor, să-i învăţăm noi meserie pe poliţişti?!?...". Colegul său de partid, Ştefan Dumitrache, managerul Muzeului Municipal, a declarat categoric: "Pentru că tot vorbim despre politica pe care o vom aplica în ceea ce priveşte parcările în oraş, vă anunţ de pe acum că nu voi vota ca locuitorii care au case pe bulevard să aibă dreptul de a-şi parca autovehiculele în afara proprietăţilor, pe stradă!"
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
