Problema alimentării cu apă, rezolvată cam 95% la Albeşti!

Aceasta este realizarea de data cea mai recentă a vrednicilor edili ai comunei din apropierea Oraşului Regal Curtea de Argeş. "Am reuşit să rezolvăm problema aceasta pentru aproximativ 1.000 săteni din Brăteşti şi Doblea. Pentru noi satisfacţia este cu atât mai mare cu cât n-a fost o lucrare uşoară, şi mai ales deoarece după 29 ani de la Revoluţie, şi locuitorii din aceste două sate vor avea apă curentă la dispoziţie... Am început proiectarea care a fost finalizată prin luna mai a acestui an şi am reuşit să obţinem finanţarea pentru investiţia aferentă, în sumă de 370.000 lei, TVA inclus, din partea Consiliului Judeţean Argeş. Lucrările au demarat prin luna iunie şi constructorul a lucrat cu profesionalism şi eficienţă. Am primit până în prezent două tranşe şi am mai avea de achitat către constructor cam 130.000 lei, pe care sperăm să-i primim în perioada următoare. Zilele acestea am montat şi contorul de apă pe distribuţie, astfel că avem la dispoziţie un bazin de înmagazinare de 100 mc, staţie de pompare şi o reţea de distribuţie în lungime de circa 700 m liniari. Practic, acum avem rezolvată problema alimentării cu apă la circa 95% din gospodăriile din localitate. Excepţie face, deocamdată, satul Florieni, unde avem circa 28-29 familii. La ora actuală suntem în analiza situaţiei pentru a identifica soluţiile tehnice şi financiare pentru a le pune la dispoziţie şi dumnealor această utilitate, atribut al civilizaţiei. Ţin să precizez că suntem pe cale de stabilizare a serviciului propriu de gospodărire a apei, care începe să lucreze din ce în ce mai eficient în ultimul timp. Asta ne dă speranţe de rentabilizare a sa şi de stingere a datoriilor pe care le avem încă faţă de angajaţii din acest sector. Aceşti oameni au dovedit profesionalism în timpul verii care a fost destul de secetoasă şi, prin modul cum au gestionat resursele, au reuşit ca nici măcar un consătean abonat la reţeaua noastră de alimentare să nu sufere din cauza lipsei de apă. Faptul în sine ne obligă pe noi să identificăm soluţiile financiare pentru a le plăti restanţele salariale în perioada următoare", a declarat primarul Gabriel Popa.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
