În Primul Oraş Regal al României, primire în cvasianonimat pentru cortegiul funerar cu sicriul Reginei-Mamă Elena

Aşa cum a anunţat zilele trecute Casa Regală a României, vineri, la ora 11.00, la Aeroportul Internaţional Otopeni, o aeronavă a Forţelor Aeriene Române a repatriat sicriul Reginei Elena. La aeroport a avut loc un scurt ceremonial militar şi religios, la care au fost prezenţi Majestatea Sa Margareta şi membri ai Familiei Regale, reprezentanţi ai instituţiilor Statului, ai BOR, ai Armatei României, ai Corpului Diplomatic şi ai altor confesiuni şi religii din România. Publicul nu a avut acces la ceremonie. La ora 11.45, cortegiul funerar a plecat de la Aeroportul Internaţional Otopeni la Palatul Elisabeta. Între 12.00 şi 12.45, sicriul a fost depus în Sala Regilor, acolo unde Familia Regală s-a recules la catafalc. În intervalul orar 12.45-16.00, cortegiul funerar s-a deplasat de la Palatul Elisabeta la Curtea de Argeş, pe ruta Chitila (ora 13.00), Titu (ora 13.45), Găeşti (ora 14.10), Topoloveni (ora 14.40), prin centrul municipiului Piteşti (intrare în oraş la ora 15.05) şi prin centrul municipiului Curtea de Argeş (intrare în oraş la ora 16.00). Cortegiul funerar nu s-a oprit de-a lungul călătoriei, dar a încetinit viteza în localităţi.

În jurul orelor 15.45, ne-am deplasat şi noi spre Mănăstirea Curtea de Argeş şi spre Necropola Regală. Am rămas neplăcut surprinşi de numărul foarte mic de persoane (câteva sute cu totul) care au venit să întâmpine cortegiul funerar, însă am remarcat forţele de ordine din cadrul M.A.I. care au luat cu asalt oraşul (Poliţie şi Jandarmerie). Am reperat puţini regalişti veritabili şi doar vreo trei dintre ei purtau steaguri monarhiste. Privirea ne-a căzut apoi pe oficialităţi, şi îi amintim aici pe prefectul Emilian Dragnea, primarul Constantin Panţurescu, vicele Gabriel Jubleanu, comandatul I.J.J. Argeş, colonel doctor Gheorghe Lupescu, comandantul U.M. 01042, lt. col. Antonio Daniel Alexe, consilierii locali Ana Răduţu, Loredana Stancu, Gheorghe Andreescu, Ştefan Dumitrache şi Răzvan Bădescu, dar şi directorul Salubritate Publică Urbană S.R.L., Cătălin Nastea.
Program respectat la punct şi virgulă!




Cu precizie elveţiană, la ora 16.00, convoiul mortuar a ajuns în faţa Necropolei Regale, iar florile albe au fost aruncate de cei prezenţi în calea maşinilor. Membrii Familiei Regale au fost întâmpinaţi de către reprezentanţii administraţiei publice locale şi centrale, alături de care s-a aflat ÎPS Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului, arhimandritul şi stareţul Mănăstirii, Caliopie Ichim, preotul militar Gheorghe Grigore şi alţii. Cu toţii s-au încolonat în spatele maşinii care purta sicriul acoperit cu stindardul regal, în care se aflau rămăşiţele pământeşti ale celei care a fost Regina-Mamă Elena şi au străbătuit aleile pe care se aflau ca Gardă de Onoare militari din cadrul Batalionului 33 Vânători de Munte POSADA, până la Catedrala istorică Episcopală şi Regală. Altor nouă dintre soldaţi le-a revenit misiunea de a purta pe umeri crucea şi sicriul regal şi a-l depune pe catafalcul din biserică. La slujbă, pe lângă personalităţile amintite anterior, a participat şi fostul principe Nicolae, alături de soţia sa, Alina. A fost o ceremonie scurtă, care a durat mai puţin de 20 de minute şi care a fost oficiată de ÎPS Nifon Mihăiţă, arhiepiscop de Târgovişte şi de ÎPS Calinic Argeşeanul. Corul Seminarului Teologic "Neagoe Vodă Basarab" a dat răspunsurile liturgice, iar slujba s-a încheiat cu "Veşnica Pomenire". În tot acest timp, oamenii veniţi să-şi depună omagiile şi florile au aşteptat liniştiţi în parcul mănăstirii, mulţi dintre ei făcând poze cu cei trei regalişti purtători de stindarde ale monarhiei.
Nicolae, prinţul poporului



Primii care au ieşit din Biserica Mănăstirii Argeşului au fost reprezentanţii administraţiei publice locale şi centrale, urmaţi în ordine, în jurul orelor 16.30, de cei ai clerului, şi ne referim aici la cei doi mari ierarhi, ÎPS Nifon şi ÎPS Calinic, cel care înainte de a se urca în maşină s-a înclinat în faţa mulţimii, pe care apoi a binecuvântat-o. Peste alte 5 minute, din Mănăstirea Argeşului au ieşit Nicolae şi Alina, care - de asemenea - au salutat publicul şi s-au întreţinut minute bune cu acesta, fiind abordaţi şi de reprezentanţii televiziunilor naţionale, cărora le-au acordat cu generozitate scurte declaraţii. Ceilalţi membri ai Familiei Regale, în frunte cu Majestatea Sa Margareta şi ASR Radu, au mai rămas să se reculeagă lângă sicriul cu rămăşiţele pământeşti ale Reginei-Mamă, iar la ora 16.49 au părăsit Mănăstirea, fiind aşteptaţi la capătul treptelor de limuzinele impunătoare. Gestul nu a rămas netaxat de cei prezenţi, care au început să murmure dezaprobator. Şi asta în ciuda faptului că pasagerii i-au salutat pe oameni din maşini, făcându-le cu mâna... Cum românii sunt iertători din fire, de la ora 17.15 s-au putut închina şi reculege la catafalc, iar sâmbătă se aştepta afluenţă de public la ceremonia propriu-zisă de înmormântare ce avea să-i readucă din nou unul lângă altul pe Mama-Elena şi pe Fiul-Mihai...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
