Se asfaltează comunicaţia dintre Căpăţâneni şi Arefu!

Săptămâna trecută au demarat lucrările de reparaţii şi de aşternere a unui nou covor asfaltic pe drumul care face legătura între DN 7C (Curtea de Argeş-Baraj Vidraru) şi sediul administraţiei publice locale. După cum se ştie, deşi necesitatea era evidentă şi fusese clasată de edilii în frunte cu primarul Gheorghe Stoican printre priorităţile anului în curs, nu s-au identificat surse de finanţare prin care comunitatea locală să fie sprijinită. S-au căutat soluţii alternative şi se pare că s-au şi găsit. "Am beneficiat de bonitatea pe care o avem la un constructor cu care am colaborat ani la rând şi care ne-a făcut lucrări de calitate, care au mulţumit beneficiarii şi am început lucrările de reparaţii şi chiar de modernizare a acestui drum. Probabil ne-ar fi fost mai uşor dacă am fi mers pe ideea unor cârpeli ale carosabilului în zonele afectate dar, pe baza experienţelor din trecut, ne-am cam lămurit că acestea nu rezolvă integral problema. Şi-atunci am optat pentru versiunea aşternerii de covor asfaltic! Am avut noroc şi cu starea vremii, care a fost foarte bună, astfel încât sperăm ca în câteva zile să încheiem întreaga lucrare, iar locuitorii comunei noastre să nu se mai teamă nici pe timp de iarnă că-şi vor rupe maşinile pe acest drum în lungime de circa 3,450 km. Acum rămâne numai să găsim banii necesari pentru a achita integral costurile lucrărilor executate de constructori, deoarece dacă rămânem cu datorii la finalul anului, va fi jale!...", a concluzionat primarul arefean care, pe de o parte se bucura de reuşita asfaltării, dar pe de alta era îngrijorat de dificultăţile finanţării ei...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
