AQUATERM-ul se află iarăşi la limita supravieţuirii!

La început a fost doar un zvon care a bântuit zilele trecute prin Curtea de Argeş: AQUATERM-ul are din nou conturile blocate! Aleşii noştri n-au crezut aşa ceva, căci fuseseră asiguraţi în şedinţe publice că greşelile trecutului fuseseră şterse. Descoperirea faptului că fuseseră minţiţi i-a şocat pe unii dintre dumnealor. Care, la prezentarea raportului de audit comandat pentru ultima perioadă a "domniei" fostului director general Ion Bolovan, veniseră cu lozinca "Să nu mai dezgropăm morţii!...". Ei şi ceilalţi s-au trezit bântuiţi de fantomele trecutului. Asta pentru că în 14 octombrie 2019, AQUATERM s-a trezit cu conturile blocate pe un titlu executoriu emis de către AVAS pentru neachitarea unor datorii vechi! Faptul ne-a fost confirmat de către actualul preşedinte al Consiliului de Administraţie, ec. Ionuţ Andrei, care ne-a confirmat că blocajul vizează o sumă de 331.000 lei. Managerul societăţii, jr. Claudia Mihăilescu, a reuşit muncind câineşte să obţină o suspendare pe timp de 6 luni de zile a amintitului titlu executoriu, dar cei 331.000 lei rămân tot blocaţi la BRD! Preşedintele Ionuţ Andrei bănuieşte că totul se datorează unor "neglijenţe grave în exercitarea atribuţiunilor de serviciu de către unii dintre angajaţii cu funcţii de răspundere". Dumnealui ne-a spus că organismul pe care-l conduce va prezenta situaţia în Consiliul Local, unde va cere un audit specializat care să facă lumină deplină în ceea ce s-a întâmplat. Apoi se vor decide măsurile ce vor fi adoptate pentru recuperarea prejudiciului, fără să se excludă calea instanţelor judecătoreşti. Din fericire, fuseseră plătite salariile angajaţilor în data de 11 octombrie, altfel ar fi rămas în aer! În plus, nu ajunsese în cont suma de aproape 600.000 lei, aprobată de legislativul municipal pentru acoperirea costurilor lucrărilor executate de HIDROELECTRICA în zona Staţiei de Captare de la Oeşti, cu scopul asigurării unei ape potabile de cea mai bună calitate pentru abonaţii AQUATERM. Un concurs fericit de împrejurări a făcut ca aceşti bani să fie salvaţi, dar incertitudinile persistă cât timp nu se face lumină deplină asupra adevărului acestor afaceri destul de încurcate, cu datorii la furnizorii de gaze şi de electricitate, cu sentinţe favorabile obţinute, dar nepuse în aplicare şi multe alte ciudăţenii - ca să le numim eufemistic. Deocamdată se caută soluţii pentru achitarea avansului pentru vidanja promisă, care ar putea servi pe multiple planuri, dar şi la supravieţuirea societăţii ce deţine monopolul în domeniul apei şi canalizării din oraşul nostru, ce va fi pus în pericol de moarte dacă ea va sucomba! Vom reveni cu amănunte.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
