Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 14:05

Curs de alimentaţie pentru beneficiarii de la "Sf. Justinian"

Cu prilejul Zilei Mondiale a Alimentaţiei, Centrul de Zi "Sf. Justinian" din cadrul Direcţiei de Asistenţă Socială Curtea de Argeş (director, Mariana Moise), a derulat o acţiune împreună cu beneficiarii Proiectul "Mănâncă responsabil!". În acest sens, Adina Niţulescu, asistent D.A.S., a prezentat un material pe tema "Alimentaţie sănătoasă", urmat de o sesiune de discuţii deschise pornind de la subiectul amintit. Informaţia cea mai importantă care s-a dorit a ajunge la urechile participanţilor a fost aceea a echilibrării alimentaţiei. "De cele mai multe ori, oamenii găsesc în mâncare un refugiu, astfel că apare un dezechilibru în organism, reprezentând un factor de risc pentru multe afecţiuni!", a punctat cadrul medial. Scopul proiectului a fost promovarea unui stil de viaţă sănătos şi abordarea unui consum de hrană responsabil.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It