Renaşte satul Tomuleşti, din Poienarii de Argeş!

Un sat uitat de lume, pierdut parcă într-un timp încremenit, aşa se prezenta acum câţiva ani. La ora actuală, a primit dreptul la o viaţă nouă. Şi totul graţie eforturilor deosebite depuse de edilii în mandat, în frunte cu vrednicul primar Dragoş Boncea. Care s-a dovedit a fi destul de bun gospodar ca să readucă în actualitate o localitate cu vechime considerabilă în istorie. Prima dovadă a "dezgheţului" a venit în primul mandat, când la Poienarii de Argeş, în ciuda unor opoziţii dure în legislativ, a reuşit să obţină aprobarea pentru desfăşurarea unor filmări cu americanii. Aşa au sosit în comună bani neprogramaţi, care au fost folosiţi judicios, demonstrând aleşilor, dar şi consătenilor, că atunci când există voinţă dublată de consecvenţă, orice este posibil. În timp s-a rezolvat problema alimentării cu apă, s-au modernizat drumuri şi atributele civilizaţiei au fost puse la dispoziţia oamenilor, după ce atractivitatea localităţii a atras investiţii private care au contribuit la rotunjirea bugetului local care - fie vorba între noi - era unul de supravieţuire la limită, deoarece ajungea pe vremea predecesorului doar 8-9 luni dintr-un an pentru asigurarea funcţionării aparatului administrativ. Schimbarea la faţă a administraţiei, survenită în 2012, a condus şi la cea a comunei, în care se cumpără pământuri pentru case şi destui localnici plecaţi revin la vetrele străbune, la fel ca actualul primar chemat de dorul locurilor natale.
Pe Dragoş Boncea l-am găsit la sfârşitul săptămânii trecute în satul Tomuleşti, unde se executau lucrări de reparare a drumului spre acel vârf de deal pe care acum câţiva ani adusese alimentarea cu apă, la care nu visa vreunul dintre puţinii locuitori care se încăpăţânau să asiste la agonia satului lor, dar care încă mai sperau la o minune care să-l resusciteze. Şi ea s-a produs, astfel că la ora actuală, în Tomuleşti, sat de la hotarul cu judeţul Vâlcea, urcă zilnic microbuzul şcolar ca să-i transporte la cursuri pe cei câţiva elevi. "Eu am speranţa că în câţiva ani de zile va creşte şi numărul elevilor de aici. Spun asta deoarece s-au cumpărat pământuri în zonă şi s-au solicitat autorizaţii de construire a unor case, inclusiv de vacanţă. Acum executăm o pietruire, pentru ca drumul să fie bun şi la iarnă şi vom pregăti şi un proiect de asfaltare pentru perioada următoare. Astfel de lucrări mai avem la Găbrieni, unde există o biserică monument istoric şi unde se introduce şi reţea de alimentare cu apă şi cam pe toate drumurile unde se simte nevoia de intervenţii. Căutăm să ne descurcurcăm eficientizând la maxim resursele de care dispunem sau pe care reuşim să le accesăm!", a concluzionat primarul Dragoş Boncea.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
