AQUATERM, din nou în PERICOL de MOARTE!

Recent v-am informat sumar despre situaţia delicată în care s-a trezit societatea ce aparţine de Consiliul Local Curtea de Argeş. Acum revenim pe larg cu amănunte furnizate din interior. După ani de zile în care s-a crezut că se rezolvase definitiv situaţia datoriilor pe care le avea de plătit la AVAS, în 14 octombrie a căzut ca un trăznet din senin blocarea conturilor sale. Preşedintele Consiliului de Administraţie, ec. Ionuţ Andrei, a confirmat această realitate ce pune în mare primejdie însăşi existenţa Oraşului Regal. Şi nu este o exagerare câtă vreme AQUATERM deţine monopolul serviciilor din domeniul apei şi canalizării, fără de care viaţa omului contemporan este de neconceput.
"Neglijenţe grave în exercitarea atribuţiunilor de serviciu de către angajaţi cu funcţii de răspundere..."

Aceasta este cauza pe care o bănuieşte ec. Ionuţ Andrei că ar fi determinat situaţia primejdioasă în care a ajuns societatea pe care o conduce. Dar n-a nominalizat persoane, semn că aşteaptă o confirmare faptică documentată înainte de a se pronunţa. Dumnealui şi-a exprimat uimirea vizavi de faptul că nu s-a urmărit până la capăt circuitul documentelor între AQUATERM şi AVAS, mai ales după ce se obţinuseră nişte sentinţe favorabile, care ar fi trebuit să stingă cel puţin parţial litigiul. În plus, nu s-a contestat în termen titlul executoriu emis de AVAS pentru AQUATERM, ceea ce a condus spre blocarea actuală a conturilor. "Deşi noi am fost asiguraţi de când am venit la conducere că situaţia datoriilor a fost deja rezolvată, ne-am trezit cu bomba asta explodată în faţă! Din discuţiile purtate recent, am aflat că suma de plată ar fi mai mică decât cea din documentele cu AVAS. Datoria principală a fost plătită, am avut şi litigii soluţionate favorabil pentru noi, însă nu s-a urmărit punerea lor în aplicare. Astfel, pentru că nu s-au închis dosarele cu AVAS, s-a ajuns la un titlu executoriu prin 2017, care a condus la această poprire. În lei, datoria iniţială la ei pentru gazele consumate era de vreo 370.000 lei, ceva peste 80.000 dolari americani, dar cum nu s-a soluţionat în timp, deşi se achitase şi în plus n-a fost contestată în termen de reprezentanţii legali ai AQUATERM, acum ne-am trezit cu suma de 331.000 lei blocaţi în conturile de la BRD. Pe acel titlu executoriu, Raiffeisen Bank a livrat rapid 140.000 lei către cei pe care-i aveau în evidenţe creditori. Ni s-a spus că neînţelegerea a venit din cursul fluctuant al dolarului în decursul anilor în care s-a respectat graficul de reeşalonare a plăţilor convenit. Eu bănuiesc că, dintr-o regretabilă neglijenţă, nu s-a mers până la soluţionarea definitivă! Acum vom informa Consiliul Local Curtea de Argeş despre situaţie la şedinţa despre care am aflat că se va desfăşura în 31 octombrie şi vom cere un audit al Corpului de control al primarului cu verificarea punctuală a deciziilor de recuperare a daunelor. Din câte am fost informat, s-a plătit până prin 2013, în lei, datoria înscrisă în documente în dolari. Aşa am rămas cu o poprire pe Raiffeisen pe clădiri şi bunuri, inclusiv pe o maşină pe care voiam s-o dăm la RABLA. Noroc că a descoperit managerul general Claudia Mihăilescu această situaţie, căci altfel intram în altă încurcătură!... Acum căutăm soluţii prin care să achităm suma de 140.000 lei, avansul la vidanja pe care vrem s-o cumpărăm. Este ceva incredibil pentru mine, deoarece eram convins că intrasem pe calea cea bună a funcţionării. Şi asta deoarece în septembrie, din câte am fost informat, profitul cumulat al AQUATERM a fost de peste 500.000 lei, chiar şi după majorarea salarială aplicată la instalatori, după cum promisesem. Ea a fost impusă de păstrarea personalului calificat, cu experienţă, care deşi era indispensabil, era plătit nesatisfăcător. Totodată, am aflat că s-au descoperit şi unele branşamente ilegale, care ne produceau pierderi şi va trebui să le recuperăm!", a încheiat preşedintele Consiliului de Administraţie.
"S-a pus sub semnul întrebării îndeplinirea obiectivelor pe care ni le-am stabilit!"
Aceasta este concluzia formulată pentru acest moment de către managerul general, jr. Claudia Mihăilescu, la capătul unei săptămâni epuizante, în cursul căreia a salvat situaţia - pentru moment - printr-o muncă îndârjită, care a inclus şi deplasarea la Bucureşti pentru discuţii cu reprezentanţii AVAS. "Am obţinut o suspendare a executării de 60 zile, dar conturile rămân blocate. Şi asta şi pentru că AVAS are - la rându-i - conturile blocate, din câte am înţeles... Cei de la Raiffeisen au dat dovadă de exces de zel atunci când au tras imediat o parte din bani. Promptitudinea cu care am reacţionat noi de astă dată a fost salutară, căci puteam să avem acum o lipsă de 500.000 lei!... AVAS a primit prin protocol datoriile de la electricitate. Sentinţele favorabile pe care le obţinusem noi n-au fost puse în aplicare. Vechea poprire pentru datoriile la gaze n-a fost urmărită şi nu s-a ridicat. În situaţia în care ne aflăm acum, chiar dacă s-a suspendat executarea pentru 6 luni de zile, putem supravieţui, dar la limită. Avem deja un proces pe rol şi o cerere de eliberare a excedentului pe care am depus-o. Sumele reclamate ca datorii erau mai mici decât cele existente în conturile noastre la cele trei bănci - BRD, Raiffesen şi Transilvania".
Managerul Claudia Mihăilescu ne-a mai dat o informaţie importantă: a venit echipamentul de verificare electronică prin mini-cameră video a presiunii în branşamente, produs în Germania şi comandat printr-o firmă de la Craiova, care trebuie ridicat acum. Cu ajutorul lui se pot descoperi furturile de apă prin mijloace ilegale. Deci, vin vremuri grele pentru hoţi!
"Nu mă tem de audit, mi-am făcut datoria corect...

... în limita competenţelor legale!", ne-a declarat categoric juristul de la AQUATERM, Răzvan Bădescu. Dumnealui este în funcţie de vreo 17 ani şi cu siguranţă cunoaşte în amănunt tot ceea ce s-a întâmplat. De precizat ar fi că o perioadă de timp, pe când firma era manageriată de către Gabriel Nastea, a condus şi Biroul comercial. Totuşi, a afirmat că nu are cunoştinţă despre existenţa unor branşamente ilegale sau alte mijloace prin care s-ar fi furat apă. În sprijinul afirmaţiei sale a adus trei Hotărâri Judecătoreşti favorabile pe care le-ar fi comunicat la AVAS, ca şi faptul că se făcuse uz de O.G. nr. 37/2004 care stabilea că nu se mai aplică penalităţi pentru cei ce-şi achită datoriile într-un termen stabilit. AQUATERM o făcuse, dar "acum se discută despre o sumă ce reprezenta penalităţi", ceea ce nu s-ar fi întâmplat dacă se urmărea până la capăt stingerea litigiului prin anularea acestora, care - spune dumnealui - se impunea. Suma datoriilor la electricitate a fost iniţial de 2-3 miliarde lei vechi, dar reprezentanţii furnizorului au omis acele Hotărâri Judecătoreşti ce le anulau. "Noi am trimis la AVAS toată documentaţia, ne-au invitat la ei şi am încheiat o minută, conform căreia trebuia să se pronunţe oficiul lor juridic şi să ne transmită decizia. Cum n-am primit ceva ani la rând, am concluzionat că totul se rezolvase... Acum am făcut contestaţie la executare şi am obţinut o suspendare de 6 luni".
În discuţia purtată cu Răzvan Bădescu am rememorat faptul că datoriile istorice la serviciile furnizate concitadinilor din asociaţiile de locatari/proprietari erau foarte mari în momentul în care se renunţase la încălzirea centralizată. "Am acţionat în instanţă unele asociaţii, dar cum ele nu aveau bunuri, n-aveam cum le executa. În plus, cheltuielile de judecată erau disproporţionate în raport cu ceea ce se recupera... Totuşi, am solicitat Consiliului Local Curtea de Argeş, atunci când s-au vândut centralele termice, ca sumele obţinute să ne fie date pentru acoperirea acelor datorii. N-am primit un bănuţ măcar!..." (Precizare: faptul este real, s-a întâmplat în cel de-al doilea mandat al primarului Nicuţ, în perioada 2000-2004, iar folclorul local este plin de poveşti despre anumite "manevre", dar nu s-a autosesizat cineva ca să verifice o eventuală veridicitate a lor, deşi pe vremea aceea apăruse PNA... Acum, vorba ceea: prinde orbul, scoate-i ochii!).
Viitorul ne va lumina dacă liniştea afişată de către juristul Răzvan Bădescu a fost sau nu fundamentată. Oricum, se vor cheltui nişte sume cu judecăţile, dar "unde-a mers mia, merge şi suta!...". Ceea ce este foarte important este ca de astă dată să nu se mai ia în considerare lozinca "Să nu mai dezgropăm morţii!". Pentru că se impune o cercetare la sânge, pentru a nu rămâne cine ştie ce "cadavre mumificate" prin dulapuri prăfuite. Iar dacă se impune aplicarea unor măsuri legale de recuperare a unor eventuale prejudicii produse firmei de către unii dintre angajaţi, ele trebuie demarate. Şi asta pentru că nu este corect ca acestea să fie acoperite la nesfârşit tot de către abonaţii ce-şi plătesc corect facturile! Vom urmări în continuare ceea ce se va întâmpla şi vă vom informa la momentul potrivit.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
