Preşedintele C.A. de la S.C. AQUATERM va convoca A.G.A.

Ec. Ionuţ Andrei ne-a declarat că zilele acestea se va întruni Adunarea Generală a Acţionarilor, pentru a fi informată despre situaţia creată prin blocarea conturilor societăţii aparţinând de Consiliul Local Curtea de Argeş în data de 14 octombrie. Va fi un prilej pentru a le spune acţionarilor ce măsuri s-au adoptat de către conducere, în frunte cu managerul general Claudia Mihăilescu, pentru suspendarea executării silite cerute de către AVAS pentru datorii pe care susţin că le-ar avea AQUATERM de plătit. S-a reuşit pentru o perioadă de 6 luni de zile, dar asta nu înseamnă că problema s-a lămurit, deoarece până la "limpezirea apelor financiare" mai e mult de tras, nefiind excluse nici anumite procese. "Datoriile iniţiale, cele istorice - cum le-a numit presa - au fost de-a dreptul uriaşe prin 2004. Din câte am înţeles, ele se cifrau la circa 23 miliarde lei vechi, adică aproximativ 600.000 dolari americani doar la gaze. Ele au fost preluate de către AVAS, inclusiv cele de la electricitate şi în decursul anilor s-au făcut eforturi deosebite pentru respectarea graficului de reeşalonare a plăţilor convenit de părţi. Acum problema pe care o ridică dumnealor este cea care ţine de o datorie pe care o estimează la 370.000 lei... Contabilitatea noastră ne-a asigurat că s-ar fi plătit integral, deci va trebui să facem dovada în Justiţie. Ceea ce ne doare cel mai mult acum este faptul că nu mai avem cum să plătim avansul la vidanja pe care programasem s-o cumpărăm în ideea de a ne uşura munca şi de a creşte productivitatea. Managerul general Claudia Mihăilescu a avut dreptate când a spus că obiectivele pe care le-am stabilit pentru această perioadă sunt acum în pericol de a nu mai fi îndeplinite. Va trebui să luptăm din greu pentru a ţine situaţia sub control şi a merge mai departe pe calea reuşitei şi cu sprijinul Adunării Generale a Acţionarilor. Şi vă asigur că o vom face!", ne-a declarat preşedintele Consiliului de Administraţie de la S.C. AQUATERM, firma care deţine monopolul serviciilor de apă şi canalizare din Curtea de Argeş.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
