Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 14:08

În câţiva ani de zile putem avea un transport local civilizat în Curtea de Argeş!

Acesta este obiectivul proiectului privind mobilitatea urbană, concomitent cu reducerea emisiilor de gaze, care a fost deja aprobat de către legislativul municipal. În şedinţa convocată de îndată în data de 10 octombrie de către primarul Constantin Panţurescu, s-a adoptat o hotărâre necesară pentru completarea documentaţiei tehnico-economice din dosarul care apoi a fost depus pentru finanţare. Discuţiile au fost extrem de vii şi aleşii locali au solicitat amănunte din partea executivului. Şeful administraţiei le-a comunicat că va fi achiziţionat un număr suficient de mijloace de transport electrice moderne cu câte 20 locuri şi că se vor introduce trasee noi, cum ar fi acelea spre cartierele Marina, Noapteş şi Valea Sasului. Mijloacele de transport vor beneficia de o autobază proprie, cu toate dotările necesare funcţionării impecabile şi cu personalul de deservire aferent. Din documentaţia pusă la dispoziţia consilierilor locali reieşea faptul că era necesară întocmirea mai multor studii specifice, precum cel de trafic şi de oportunitate, reabilitarea străzii Lt. Pavelescu, modernizarea staţiilor pentru călători şi înfiinţarea unora noi acolo unde se va constata necesitatea, precum şi instalarea unor staţii de încărcare a bateriilor sau a parcometrelor.
De la şeful Juridicului, Isabel Janina Zarioiu, care a lucrat direct la proiect, aleşii urbei au aflat că suma maximă ce putea fi accesată pe acest proiect era de 10.000.000 euro. "Avem banii necesari pentru promovarea europeană!", i-a asigurat dumneaei şi a completat prin informaţii privind paşii de urmat, respectiv evaluarea proiectului depus, urmând ca într-un interval de timp de până la un an de zile - în cazul în care va fi declarat eligibil - să vină invitaţia pentru semnarea contractului de finanţare conform Apelului de proiecte cu nr. POR/2019/3/3.2/4/2 REGIUNI. "În mod logic ar urma scoaterea execuţiei la licitaţie conform proiectului, având termen de finalizare 24 de luni de la semnarea contractului cu constructorul". Oricum, materializarea acestui proiect nu se va realiza decât în viitorul mandat! Deocamdată însă avem dreptul de a spera că vom beneficia după 2020 de un transport local pe modelul celor din ţările civilizate din Europa.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It