Prima Zi a Liceului "Regele Mihai I", întâmpinată cu bucurie de Casa Regală!

Porţile Liceului Tehnologic "Regele Mihai I" s-au deschis vineri pentru a-i primi pe aceia care au răspuns invitaţiei de a fi prezenţi la prima ediţie a Zilei Şcolii. Programul a debutat cu un Te Deum în holul principal, oficiat de pr. Arsene - fost absolvent, pr. Popescu şi pr. Ungurenuş. Oaspeţii au fost întâmpinaţi de elevi îmbrăcaţi în straie populare, care i-au servit cu pâine şi sare, potrivit tradiţiei româneşti. După acest incipit, primele discuţii s-au purtat la Centrul de documentare şi informare din cadrul unităţii-gazdă, acolo unde, sub genericul "Şcoala de ieri şi de azi", directorul, prof. dr. ing. Andrei Grigorescu, a subliniat contribuţia şi consecvenţa dascălilor care, de-a lungul anilor şi atâtor generaţii, au pus umărul la consolidarea şcolii sărbătorite. "Ani la rând, profesori şi părinţi au stat alături, umăr la umăr, pentru a le croi un drum bun în viaţă absolvenţilor noştri. Toate demersurile întreprinse de şcoală, în numele învăţăturii şi educaţiei, pe care cu dăruire şi competenţă le-au desfăşurat în tot acest timp colegii noştri din alte generaţii, profesorii de azi şi nu numai, elevi şi părinţi, autorităţi locale şi comunitare, au avut o unică finalitate: o bună pregătire a celor ce vor urma! Noi credem mai departe că, dacă vom continua să cultivăm valori precum profesionalismul, respectul, solidaritatea şi umanismul, atunci şcoala va continua să formeze personalităţi autentice", a declarat acesta cu emoţie în glas.
Aşa cum aminteam în introducerea din ediţia noastră de ieri, începând de anul trecut, Liceul Tehnologic "Regele Mihai I" îl are ca patron spiritual pe ultimul suveran al României, ale cărui principii morale dascălii de aici încearcă să le insufle şi elevilor şi, de ce nu, să devină o deviză profesională. Prin urmare, instituirea unei zile a şcolii se doreşte a fi cadrul prielnic pentru celebrarea valorilor, a reuşitelor şi performanţelor - atât trecute, cât şi prezente şi viitoare. Evenimentul n-a lăsat indiferentă Casa Regală a României, din partea căreia a fost transmis un mesaj semnat de Custodele Coroanei Române, Majestatea Sa Margareta. Iată conţinutul acestuia: "Am aflat cu bucurie despre frumoasa voastră iniţiativă de a sărbători în fiecare an Ziua Liceului la 25 octombrie, adică ziua de naştere a Regelui Mihai I, al cărui nume îl purtaţi cu mândrie şi admiraţie. Punând datoria sa faţă de ţară mai presus de orice, Regele Mihai I rămâne în istoria modernă şi contemporană drept unul dintre cei mai longevivi martori ai unor timpuri complexe şi contradictorii. Alegând numele Regelui Mihai I, aţi ales să slujiţi principiile şi valorile care i-au călăuzit viaţa: iubirea de ţară, iertarea, bunătatea, umanitatea, credinţa şi respectul pentru cel de aproape. Liceul vostru are, de aici înainte, drumul legat de Instituţia Coroanei, atât din punct de vedere istoric, cât şi cultural şi educaţional. Mă alătur vouă în a aduce omagiu, aşa cum se cuvine, înaintaşilor. Generaţiilor de astăzi le revine răspunderea istorică de a reda României respectul şi încrederea de sine". Mesajul a fost citit în faţa oaspeţilor de către directorul unităţii, după care s-a trecut la vizionarea unui material constituit sub forma unei incursiuni în istoria liceului.
Întrucât au fost menţionate câteva nume de absolvenţi ai liceului care au ajuns mari sau foşti profesori, bucuria zilei a fost sporită de participarea la eveniment a unora dintre ei, care au fost poftiţi la cuvânt: Călin Felezeu, fost profesor, acum decan al Facultăţii de Psihologie "Babeş-Bolyai" din Cluj; Alin Olărescu, absolvent al liceului, prodecan al Facultăţii de Ingineria Lemnului din Braşov etc. Printre invitaţi s-au numărat şi reprezentanţi ai Batalionului 33 Vânători de Munte "Posada", precum şi consilierii locali Cristian Mitrofan, Doru Georgescu, Ştefan Dumitrache împreună cu reprezentanţi din cadrul administraţiei municipale sau a celor rurale, cum a fost cazul cu primarul Nicolae Barbu, de la Valea Iaşului. Din păcate, de la IŞJ, la fel ca şi la CUPA ARGEŞ EXPRES, nu s-a găsit cineva disponibil sau dispus să facă act de prezenţă...
Festivitatea a continuat în amfiteatrul liceului cu Simpozionul "Regele Mihai I al României - un rege cu onoare, loialitate şi credinţă". Având sub-tema "Valori regale în educaţie", mai mulţi elevi, coordonaţi de prof. Simona Butuc, au derulat o activitate prin care s-a urmărit evidenţierea faptelor demne ale Regelui şi răsunetul lor pentru generaţiile viitoare. Momentul a fost încheiat cu o defilare ingenioasă pe fond muzical: elevii au format din litere numele Regelui şi, pornind de la acestea, au enumerat fiecare câte un atribut al suveranului care începea cu litera pe care o purtau. Apoi, s-a dat liber programului artistic, oferit, în primă parte, de Corul Seminarului Teologic Ortodox "Neagoe Vodă Basarab", coordonat de prof. Ovidiu Dascălu, Robert Sorescu şi Valentin Retevoi. Alături de ei a fost şi talentata Maria Mădălina Lupu, cu minunatele ei interpretări. Partea a doua a momentului artistic a fost susţinută de Ansamblul de Dansuri Populare "Argeşul", din cadrul Centrului de Cultură şi Arte "George Topîrceanu", condus de prof. Mihai Velea. Festivitatea s-a încheiat cu depunere de coroane la mormântul Regelui Mihai I, din incinta Noii Necropole Regale. Echipa ARGEŞ EXPRES urează instituţiei sărbătorite un sincer "La Mulţi Ani Trainici!".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
