Transfăgărăşanul mai este deschis doar până joi!

Începând de vineri, 1 noiembrie, traseul considerat unul dintre cele mai spectaculoase din lume va intra în sezonul de "hibernare", urmând să fie închis pentru următoarele 8 luni. În perioada 29 iunie-31 octombrie 2019, DN 7C Transfăgărăşan a fost deschis pe toată lungimea, din localitatea Bascov (km 0) până la intersecţia cu DN 1 (km 152). Din cauza pericolului de avalanşe, căderi de stânci, alunecări de teren, porţiunea de drum cuprinsă între Kilometrul 104 (Piscu Negru, judeţul Argeş) şi Kilometrul 130,8 (Bâlea Cascadă, judeţul Sibiu) se va închide circulaţiei începând cu 1 noiembrie 2019. Cu toate acestea, în sezonul de iarnă şi primăvară, de la Cabana Bâlea Cascadă se poate urca la Bâlea Lac cu telecabina. Transfăgărăşanul se va redeschide circulaţiei abia în data de 1 iulie 2020!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
