Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 14:09

Reparaţiile la carosabilul de pe DJ 703H bat pasul pe loc la Valea Danului - "Până la urmă, mă tem că va trebui să mă leg cu lanţuri pe acest drum în semn de protest!"

Declaraţia ne-a fost acordată de către viceprimarul Marian Enescu la sfârşitul săptămânii. Atunci l-am găsit împreună cu primarul Vasile Preda în timp ce analizau priorităţile adfministraţiei publice locale pentru zilele ce preced alegerile prezidenţiale din 10 octombrie. Supărarea edililor vizavi de starea carosabilului de pe principalul drum care străbate comuna şi face legătura cu cea învecinată, Cepari, era generată de faptul că toate eforturile dumnealor din ultimii ani nu avuseseră finalitatea dorită. Practic, se simţeau duşi cu preşul promisiunilor fără acoperire de către conducerea Drumurilor Judeţene. "Pe baza acestora, eram convins că dacă nu se respectau termenele generoase anunţate de cei de la Piteşti, cu siguranţă, la sfârşitul lui octombrie vom avea un carosabil care să ofere condiţii bune pentru circulaţia autovehiculelor. M-am înşelat, căci ceea ce s-a făcut efectiv de când au demarat lucrările n-are cum să mulţumească pe cineva. Din păcate, în necunoştinţă de cauză, lumea ne înjură pe noi, acuzându-ne de nepăsare, delăsare sau ticăloşenie. Legitim ar fi să ne întrebăm dacă suntem împroşcaţi cu noroi dezinteresat politic sau nu... N-o facem, ca să nu ne trezim cu alte acuzaţii! Oricum, unii consideră că suntem pe mână cu service-urile auto, deoarece stăm cu mâinile în sân. Pentru toţi cei ce susţin asemenea acuzaţii nereale, ţin să precizez că acest drum principal este în administrarea Drumurilor Judeţene şi autorităţile locale nu pot interveni cu reparaţii pe el, căci şi-ar depăşi competenţa. Orice leu din bugetul local cheltuit acolo cu reabilitarea carosabilului ne-ar fi imputat şi am risca şi consecinţe penale, căci am putea fi judecaţi pentru deturnare de fonduri publice. Ceea ce ne permiteau prevederile legale, şi anume semnalarea situaţiei şi cereri repetate de soluţionare a acestei probleme, am făcut cu supramăsură chiar!... Ni s-a promis, am fost amânaţi, iar ni s-a promis şi acum aşteptăm să vedem dacă se va materializa aceea despre reluarea lucrărilor la începutul săptămânii viitoare. Ar fi bine dacă n-am fi minţiţi iarăşi, căci previziunile meteorologice sunt bune şi lucrările de reparaţii s-ar putea desfăşura bine pe fondul anunţatei încălziri a vremii. Dl. viceprimar are perfectă dreptate, căci utilizatorii acestei artere rutiere au ajuns la capătul răbdării. Şi nu este exclus ca în cazul în care nu se va repara drumul judeţean în următorul interval de timp, viceprimarul Marian Enescu să nu rămână singur în protestul său public, prin care încearcă să atragă atenţia autorităţilor de la Piteşti asupra modului în care-şi fac datoria cei din conducerea Drumurilor Judeţene, aflată sub autoritatea dumnealor", a concluzionat primarul Preda.
Şi avea perfectă dreptate, deoarece după mai bine de două luni de când s-au apucat de reparaţii, cei de la amintita instituţie au "cârpit" câteva gropi şi abia au ajuns prin zona Primăriei Valea Danului. Cei care se ocupă de decopertări încă n-au ajuns la intrarea în Verneşti, unde gropile destul de adânci din carosabil îi silesc pe conducătorii auto să dea probe de virtuozitate pentru a le ocoli şi a nu-şi rupe maşinile. "Ăştia de la Drumuri Judeţene se mişcă precum ochiul mortului şi, la viteza de lucru pe care o au, este de aşteptat să mai treacă ani de zile până vor ajunge la încheierea lucrărilor. Iar când stau şi realizez că sunt plătiţi şi din taxele şi impozitele pe care le plătesc şi eu, îmi vine să dau cu ei de pământ împreună cu puturoşii care dorm pe ei şi se fac că-i conduc, dar sunt deosebit de ageri când e vorba să-şi încaseze salariile grase, total nejustificate, dacă ne întreabă cineva pe noi, ăştia care riscăm să le fim victime, când parcurgem drumul ăsta care nu merită nici măcar numele de uliţă!", ne-a spus un cetăţean obidit, strivind printre dinţi nişte "felicitări" cu nume de sfinţi din calendarul creştin ortodox...
În altă ordine de idei, conducerea acestei administraţii rurale era preocupată de pregătirea secţiilor de vot de la Valea Danului şi Verneşti pentru scrutinul prezidenţial al cărui prim tur se va desfăşura duminica viitoare. "I-am rugat pe constructorii ce reabilitează Căminul Cultural din centrul comunei să finalizeze lucrările în termenul cel mai scurt, pentru a putea să desfăşurăm un proces electoral corect şi civilizat, ca şi până acum!", ne-a mai informat primarul Preda.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It