"Aşteptăm ca primarul Popa să se ţină de cuvânt, ca de obicei!"

Declaraţia ne-a fost dată de către directorul Şcolii Gimnaziale "Mircea cel Bătrân", de la Curtea de Argeş, prof. Gheorghe Molea. Acesta deţine în satul Dobroţ, din comuna Albeştii de Argeş, o frumoasă proprietate, cu o casă de locuit situată pe o stradă adiacentă comunicaţiei rurale cu Cicăneştii. Dumnealui şi cei circa 10 vecini se tem că în cazul în care se vor înregistra ploi abundente acum, spre sfârşitul toamnei, se vor trezi inundaţi de apele provenite din Pârâul Petreştilor, a cărui vale este colmatată. Situaţia a fost semnalată primarului Gabriel Popa şi, în urmă cu câtva timp, a venit o echipă coordonată de către viceprimarul Nicolae Scarlat, care a lucrat câteva zile, după care a dispărut şi n-a mai revenit. Contactat, şeful administraţiei publice locale ne-a declarat: "Cunosc problema, este reală şi am trimis o echipă de intervenţie acolo, care a ridicat câteva remorci din albia ce se decolmatează. Între timp, au intervenit nişte urgenţe la alimentările cu apă şi am retras temporar echipa de la acele lucrări, pe care nu le-am abandonat, ci doar amânat. Nu le pierdem din vedere, sunt pe lista noastră de priorităţi şi în maxim două săptămâni vom finaliza decolmatarea albiei Pârâului Petreştilor din Dobroţ!". Oamenii ar fi foarte mulţumiţi dacă n-ar mai exista motive de teamă privitoare la inundaţii, atunci când se va finaliza decolmatarea văii respective...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
