Castrare gratuită a animalelor, la Valea Iaşului, din 15 noiembrie

Cea de-a doua rundă a acestei acţiuni se va desfăşura de astă dată nu la Centrul de Informare Turistică, situat pe DN 7C, mai sus de firma Dr. Oetker, ci în moderna stână de pe Izlazul Nuculeţ. Ea va fi tot gratuită prin serviciile asigurate de o firmă specializată, iar locul a fost stabilit prin aprobarea dată de către asociaţia crescătorilor de animale al cărui preşedinte este consilierul local PMP, Vasile Ungureanu. Acesta i-a asigurat pe colegii din legislativ că s-au asigurat toate condiţiile pentru ca operaţiile să fie executate profesionist, fără probleme de igienă ş.a.m.d. Problema a fost abordată la punctul "Diverse", atunci când consilierul local liberal Gheorghe Sorescu a atenţionat asupra problemelor pe care le generează pentru locuitorii comunei câinii fără stăpân. Şi, în consecinţă, a solicitat să se ia legătura cu Cătălin Nastea, de la SPU Curtea de Argeş, pentru a realiza o colaborare având drept scop strângerea acestor animale fără stăpân, consultarea, castrarea şi, eventual, eutanasierea celor agresive la adăpostul de la Valea Sasului. Numai că activitatea respectivă a fost preluată de către SPGC, care caută soluţii de rezolvare a acestei probleme pe baza colaborării cu firme specializate, soluţie la care - se pare - se va apela până la urmă şi la Valea Iaşului, după cum sugera primarul Nicolae Barbu. Un prim pas spre rezolvare se face şi prin acţiunile de castrare realizate în localitatea din vecinătatea muncipiului, astfel că proprietarii de animale din zonă pot beneficia gratuit de acest serviciu începând cu data de 15 noiembrie.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
