"Prognozez o scădere a preţului gunoiului în 2020, la Valea Iaşului...

... de la 8 lei la 6 lei. Pentru reuşită mizăm pe respectul cetăţenilor faţă de banii lor şi pe continuarea atitudinii responsabile dovedită în cursul acestui an faţă de colectarea selectivă. Toată lumea trebuie să înţeleagă faptul că este interzis să bage în pubele orice - resturi de la construcţii, balegă, pietre sau ţărână rezultată din măturatul curţilor, aleilor şi a altor zone. Anul trecut, activitatea de salubrizare nu ne-a permis realizarea unor potenţiale venituri. Dar prin munca de lămurire, dusă cu cetăţenii de către angajaţii primăriei, s-au clarificat multe aspecte ce ţineau de responsabilitatea individuală ce revine fiecăruia dintre noi", le-a spus edililor şeful administraţiei publice locale în şedinţa legislativului din data de 31 octombrie. Dumnealui a scos în evidenţă faptul că în timpul verii s-a putut intra cu autoutilitarele de colectare a gunoiului cam pe toate străzile, după ce s-au curăţat traseele de vegetaţie forestieră şi a fost păstrat carosabilul în stare de funcţionalitate. Tot atunci s-au aprobat în unanimitate şi proiectele privitoare la traseul microbuzului şcolar şi achiziţionarea de calendare pentru 2020 cu imagini din comună, dar şi de agende personalizate, pixuri şi alte elemente de birotică, exact ca şi în anii precedenţi, ce vor folosi drept cadouri şi mijloace de prezentare. Estimarea costurilor a fost de circa 15.000 lei, sumă situată în media ultimilor ani.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
