Miercuri, 13 noiembrie, se deschide Bazinul de înot de la Curtea de Argeş!

Aşteptarea a luat sfârşit: liber la înot pentru locuitorii municipiului nostru şi din zonele apropiate! De miercuri, 13 noiembrie 2019,, Centrul de înot îşi deschide porţile şi se fac înscrieri pentru cursurile de iniţiere. Există două bazine cu adâncimi de 1,7, respectiv 1,4 m, având un volum de 760 mc apă, ce va fi încălzită la temperatura de 28 grade Celsius. Centrul dispune suplimentar de sală de saună, duşuri şi de un spaţiu special rezervat părinţilor însoţitori, capacitatea de primire fiind de 170 persoane maximum într-o oră. Tarifele propuse după o analiză făcută la obiective similare de la Câmpulung, Mioveni şi Piteşti şi se prezintă astfel: pentru adulţi, la bazin 12 lei/h; bazin şi saună - 18 lei/h; copiii şi pensionari - 8 lei/h, respectiv 12 lei/h; abonamente adulţi 10 ore - bazin 90 lei, respectiv 135 lei/h bazin şi saună; abonamente copii şi pensionari pentru 10 ore - bazin 60 lei, bazin şi saună 90 lei. Programul de funcţionare a fost propus între orele 09.00 şi 21.00, mai redus sâmbăta şi duminica. Accesul la bazine se va face pe bază de bilet şi a unei adeverinţe de sănătate emisă de către medicii de familie, fiind interzis celor în stare de ebrietate sau celor ce ar da semne că sunt sub influenţa substanţelor halucinogene, conform regulilor de comportament ce se vor afişa la loc vizibil. "Îi aşteptăm cu drag pe toţi cei care vor să se iniţieze în acest sport, dar şi pe cei care sunt deja familiarizaţi şi vor să se perfecţioneze sau pur şi simplu să practice acest sport benefic sănătăţii şi, totodată, dezvoltării armonioase. Nu există o limită de vârstă a cursanţilor, dar cei foarte mici - mă refer aici la copiii sub 3 ani - ar trebui să fie însoţiţi în bazin de către părinţi. Vor fi în jur de 5 antrenori, cu o experienţă bogată şi înarmaţi cu foarte multă răbdare", ne-a declarat Iuliu Berca, antrenor de înot.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
