Ion Şerban pronunţă sentinţe grave: "Am avut primari delăsători şi viceprimari foarte slabi!"

Consilierul ales pentru acest mandat pe lista PAM rămâne la fel de "tare-n gură" ca pe timpul când era membru al PRM şi de multe ori îi pune în dificultate pe colegii din legislativ cu judecăţile sale mefistofelice, care pot să placă unora dintre alegători, atâta timp cât a avut continuitate neîntreruptă pe post de aproape 20 ani. Aşa s-a întâmplat şi în şedinţa de consiliu de la sfârşitul lunii octombrie, atunci când a avut mai multe dialoguri tăioase cu primarul Constantin Panţurescu, cel alături de care păşea umăr la umăr în politică la alegerile locale din 2000, când au fost amândoi aleşi pe lista fostului ApR. Ion Şerban pare să fi împrumutat ceva din machiavelismul fostului primar Gheorghe Nicuţ şi nu numai pentru că faptul că locuiesc pe strada Plopiş, ci şi pentru anii în care au colaborat după ce s-au regăsit ca aleşi ai urbei. Astfel că după dialoguri ceva mai aspre cu şeful administraţiei municipale, Şerban "o lasă mai moale", expunându-se bănuielilor unora dintre colegi că între cei doi ar exista o înţelegere de blat.
Aşa s-a întâmplat şi în amintita şedinţă, în care a acţionat în tandem cu colegul de la PAM prezent în sală şi l-au supărat pe primarul Panţurescu atunci când mai întâi n-au votat proiectul de hotărâre privind schimbul de terenuri de pe strada Vlad Ţepeş. După care, Ionel Păunescu a atacat problema lipsei de toalete publice în oraş şi în târguri, plângându-se şi de amenzile foarte mici ce se dau celor ce n-au contracte de colectare a gunoiului ori care au contractat cantităţi foarte mici şi se folosesc de anumite entităţi publice pentru rezolvarea problemelor de acest gen. "Nu-mi reproşaţi mie ceea ce nu s-a făcut de aproape 30 ani! Ştiţi foarte bine că de fiecare dată când am încercat să pun lucrurile în ordine, am întâmpinat opoziţii!" - a izbucnit primarul Panţurescu. "Aveţi dreptate, dom' primar, aşa este!", l-a potolit şmecher Şerban, care a atacat alt subiect sensibil: "Am dat HCL pentru înfiinţarea unui serviciu de deratizare, nu l-am prea simţit a fi în acţiune şi aş vrea să ştiu dacă există sau nu şi, eventual, care a fost activitatea desfăşurată...". "Nu mai sunt ţânţari acum!", a replicat pe un ton acru şeful administraţiei, voind poate să sugereze că ar fi cazul ca şi consilierul local ce avea obiceiul de a-l ataca parşiv, precum insectele pişcătoare purtătoare de tot felul de boli, să fie... deratizat. Prin votul pe care-l vor da cetăţenii la începutul verii viitoare, bineînţeles! Şi a fost rândul lui Şerban să-şi iasă din fire şi să pronunţe sentinţa din titlu. Asistenţa a rămas oarecum uluită de faptul că n-au existat proteste din rândul colegilor şi nici măcar un cuvânt de apărare a celor vizaţi. Să fi rostit Ion Şerban un adevăr asumat tacit de către aleşii comunităţii, dintre care unii vor fi nutrind ceva visuri de mărire după alegerile din 2020?... Vom trăi şi vom vedea!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
