Şedinţă operativă de legislativ municipal cu toate proiectele aprobate în unanimitate

Marţi, primarul Constantin Panţurescu a convocat Consiliul Local Curtea de Argeş într-o şedinţă de îndată, la care au participat următorii aleşi ai urbei: viceprimarul Gabriel Jubleanu, Viorel Popescu, Ana Maria Rovenţa, Gheorghe Andreescu, Ana Răduţu-Babeţ, Răzvan Bădescu, Maria Dicu, Ştefan Dumitrache şi Loredana Stancu (toţi de la PSD), Mădălin Marinescu, Doru Georgescu şi dr. Jean Chefani (PNL), Ion Şerban şi Ionel Păunescu (PAM), Emelian Oreviceanu (ALDE) şi Bogdan Alexandru Dabija (UNPR) - care a fost şi preşedinte de şedinţă. Au absentat Cristian Mitrofan (PNL), Marius Deaconu (PAM) şi Gheorghe Molea (ALDE). Din partea executivului au fost prezenţi primarul Panţurescu, secretarul general al municipiului, Radu Chirca, directorul economic Gheorghe Florescu, Dorinel Savu (Resurse Umane), Adriana Ciorbaru (ADPP), Constantin Teodorescu (Investiţii) şi Ioan Ghiţă (SPGC). Spre deosebire de alte întruniri de aces gen, marţi atmosfera a fost una destul de liniştită, iar intervenţiile au fost la obiect, cu propuneri concrete de amendare, care au fost aprobate fără probleme.
Pe ordinea de zi a şedinţei au fost înscrise şase proiecte de hotărâre, după cum urmează: aprobarea rectificării pozitive a bugetului Spitalului Municipal cu suma de 1.690.000 lei; aprobarea modificării Organigramei şi a Statului de funcţii la SPGC; aprobarea Regulamentului de exploatare şi întreţinere a Complexului de nataţie care urma să intre în funcţia ieri, în 14 noiembrie; aprobarea tarifelor ce vor fi practicate la acest centru; trecerea sa în administrarea SPGC; aprobarea indicatorilor tehnico-economici şi a documentaţiei de avizare a lucrărilor de intervenţie pentru obiectivul de investiţii "Consolidare DN 73C, strada Rm. Vâlcea". Nefiind o şedinţă ordinară, n-a avut pe ordinea de zi punctul "Diverse".
O rectificare de buget de bun augur pentru Spitalul Municipal
Unitatea din Curtea de Argeş, care gestionează sănătatea a circa 100.000 de cetăţeni din zona Curtea de Argeş, a primit din contractele încheiate cu casele de asigurări de sănătate suma de 1.542.000 lei. Suplimentar s-au obţinut din prestări de servicii în cursul acestui an 148.000 lei şi s-a solicitat o rectificare pozitivă de buget în condiţiile legilor în vigoare. Primarul municipiului a promovat proiectul de hotărâre aferent, iar în cursul dezbaterii acestuia, managerul spitalului, Viorel Popescu, le-a explicat colegilor din legislativ faptul că se făcuseră nişte datorii cu voucherele de vacanţă date angajaţilor, în conformitate cu prevederile legale. "Dacă nu le ofeream, eram pe zero datorii la Crăciun!", a concluzionat dumnealui. "Bine că le-aţi dat!", a spus Gheorghe Andreescu, singurul care a comentat pe baza proiectului de hotărâre aprobat în unanimitate. Banii vor fi folosiţi pentru asigurarea Secţiunii de Funcţionare, în care se vor cheltui 1.690.000 lei, din care 841.000 lei au ca destinaţie acoperirea cheltuielilor de personal, 814.000 lei vor merge la bunuri şi servicii, iar diferenţa de 35.000 lei va acoperi alte necesităţi. Metaforic se poate spune acum că unitatea spitalicească din Oraşul Regal, din punct de vedere financiar, poate respira fără aparat de oxigen!...
Cale liberă pentru inaugurarea Complexului de nataţie!
Următoarele patru proiecte au vizat obiectivul de investiţii ce urma să se deschidă în ziua următoare. Ionel Păunescu a destins atmosfera cu o glumă, spunând că şedinţa trebuia să se desfăşoare la Centrul de Înot, însă primarul Constantin Panţurescu a parat, informându-i pe colegii din legislativ că-i va invita la inaugurarea oficială în cadrul căreia se va oficia şi o slujbă de sfinţire a obiectivului. Preşedintele de şedinţă, Dabija, care fusese singurul consilier local participant la dezbaterea publică din urmă cu o săptămână, a evitat "bălăceala" de cuvinte şi a propus un amendament la ROF, conform căruia era necesară prezenţa unui asistent medical la obiectiv, iar şeful administraţiei a spus că se va apela la asistenţii medicali din sistemul de sănătate şcolar - exact cum propusese la dezbatere reprezentantul ziarului nostru - şi că, suplimentar, este posibil să facă practică acolo şi cursanţii de la cele două şcoli de asistenţi ce funcţionează în Curtea de Argeş. Ion Şerban a propus ca directorul SPGC să aibă în vedere să înfiinţeze un site sau alt serviciu pe internet în care să se transmită imagini live de la bazine, pentru ca oricine ar fi interesat să ştie ce grad de ocupare este la orice oră din programul de funcţionare. Deşi Ioan Ghiţă era prezent în sală, tot primarul Panţurescu a răspuns, considerând propunerea foarte bună şi utilă, drept pentru care urma să fie luată în considerare.
S-a discutat, de asemenea, despre facilităţi pentru elevi, iar şeful executivului a reiterat promisiunea de a acorda elevilor, pensionarilor, persoanelor cu dizabilităţi şi celor care au nevoie de tratamente de recuperare anumite facilităţi care se vor definitiva după o perioadă de funcţionare în care se vor lămuri anumite chestiuni, asupra cărora vom reveni la timpul potrivit. De reţinut ar fi faptul că întreaga bază sportivă, ce include Stadionul, Sala Municipală şi Complexul de nataţie, va fi administrată cu circa 10 angajaţi, dintre care 7 vor fi permanent la ultimul obiectiv.
Înainte de a încheia, se cuvine să publicăm tarifele aprobate de aleşii locali. Astfel, adulţii vor plăti pentru înot la bazin 12 lei/h, iar dacă folosesc şi sauna, preţul biletului de intrare va fi de 18 lei/h. Abonamentele de 10 ore, care pot fi folosite în cursul unei luni calendaristice, sunt de 90 lei (bazin) şi 135 lei (bazin+saună). La copii, elevi, studenţi, pensionari, ora la bazin va costa 8 lei, respectiv 12 lei (bazin+saună). În ceea ce priveşte abonamentele de 10 ore, vor putea fi achiziţionate în schimbul a 60 lei (bazin) şi 90 lei (bazin+saună). Azi dimineaţă, primarul Constantin Panţurescu urma să-i întâlnească pe antrenorii de înot şi să stabilească împreună cu aceştia ultimele amănunte legate de activitatea specifică.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
