Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 15:16

Denunţ public al lui Ion Şerban: "Boierii bugetari din Primăria Municipală par a fi în concediu permanent!"

Cuvintele aspre cu valoare de sentinţă au fost pronunţate de consilierul local în şedinţa legislativului municipal din 25 octombrie, la dezbaterea proiectului de hotărâre privind anumite reglementări din domeniul protecţiei mediului. Ion Şerban a reiterat nemulţumirile sale vechi vizavi de anumite practici ilegale pe care le semnalase zadarnic, în repetate rânduri, funcţionarilor din administraţie care au atribuţiuni în acest domeniu. În fapt era vorba despre debarasarea necontrolată în locuri inadecvate a deşeurilor menajere, de construcţii şi de altă natură, ca şi arderea celor din hârtie şi din plastic. "În weekend nu ai cum semnala astfel de cazuri responsabililor de mediu, ca să constate temeinicia reclamaţiilor. Dar nici în cursul săptămânii nu dau în brânci cu munca, pentru că n-am cunoştinţă despre aplicarea unor amenzi care să limiteze astfel de obişnuinţe. Şi asta pentru că boierii bugetari din Primăria Municipală, plătiţi cu salarii destul de mari, par a fi în concediu permanent!" A fost momentul potrivit pentru ca Ştefan Dumitrache să semnaleze, la rându-i, situaţii întâlnite la locuitorii din vecinătatea Bisericii Bătuşari, care au obiceiul să-şi sacrifice porcii de Crăciun în stradă, încălcând prevederile legale, provocând disconfortul riveranilor şi afectând imaginea Oraşului Regal. "Amenzile prevăzute pentru încălcarea normelor de mediu în regulamentul ce ni s-a prezentat mi se par prea mici şi noi, cei din Comisia Economică, am propus o majorare substanţială a acestora!", a spus managerul Muzeului Municipal. Dana Avram, reprezentantul Mediului, prezentă în sală, a punctat decisiv: "Nivelul acestor amenzi au fost impuse prin Ordonanţa de Guvern nr. 2 şi nu putem să le creştem noi!" În consecinţă, amintitul proiect de hotărâre a fost votat în unanimitate de către consilierii locali prezenţi la şedinţă. Concluzionând, avem regulament, dar ce ne facem cu aplicarea lui de către funcţionarii publici vizaţi de către Ion Şerban?...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It