Dezamăgire mare la Cepari: proiectele de infrastructură sunt în aer!

Primarul Cristian Ciobanu are motive serioase să regrete căderea Guvernului Dăncilă. Şi asta nu doar pentru că este membru PSD, ci mai ales datorită faptului că se aştepta la finanţarea unor mari proiecte pe infrastructura locală. "Deocamdată suntem în aer, căci nu ştim dacă vom mai avea cu ce acoperi costurile. Actuala guvernare a anunţat deja suspendarea unor programe de finanţare pentru proiecte de infrastructură. Ori tocmai aici erau marile noastre nevoi!... Am depus proiecte pentru extinderea canalizării în satele comunei Cepari, dar şi pentru asfaltarea a 15 km de drumuri atât pe Fondul de Dezvoltare, cât şi pe PNDL şi nu ştim nici măcar dacă putem spera să le punem în operă. Este vorba despre milioane de lei, pe care noi, având în vedere posibilităţile limitate ale bugetului local, n-avem de unde să le scoatem pentru asemenea investiţii de anvergură. În plus, la canalizare, pentru depunerea proiectului ni s-a cerut să completăm documentaţia cu Studiu de Fezabilitate, în care a trebuit să băgăm nişte sume. De obicei, noi plăteam bani pe SF-uri numai când se finanţa proiectul!... Mâine, poimâine, mă tem să nu fim acuzaţi că am dormit pe noi şi că riscăm infrigementul, şi asta în condiţiile în care avem sumedenie de proiecte depuse şi uitate prin cine ştie ce sertare de birouri ministeriale...", a încheiat cătrănit primarul din Cepari.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
