Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 15:15

Ionel Păunescu mimează nevinovăţia: "Cu ce v-am greşit, dom' primar, de v-aţi supărat pe mine?..."

Consilierul municipal din grupul PAM este la primul mandat, însă în cei trei ani şi aproape jumătate de când ocupă fotoliul din sala de la parterul Primăriei Curtea de Argeş "a furat la greu" meseria de politician. Şi a avut şi de la cine, începând cu perioada când activa în rândurile PSD-ului, sub coordonarea lui Ninel Diaconu sau Costică Panţurescu ori, mai nou, de la colegul Ion Şerban şi poate şi de la alţii. După câteva luni de observaţii, a prins glas şi a început să-l scoată din sărite tot mai des - în ultimul timp - pe fostul amic ajuns primar al municipiului. Opoziţia pe care a făcut-o la unele proiecte de hotărâre cu Şerban, şi deseori cu liberalii Cristian Mitrofan, Mădălin Marinescu, Doru Georgescu şi dr. Jean Chefani, a condus la destule dialoguri aprinse între el şi Panţurescu. Ionel Păunescu reuşeşte să provoace, însă, uneori de-a dreptul machiavelic, câtă vreme îi dă dreptate declarativ la proiectul următor şefului administraţiei publice locale, după care fie se abţine, fie votează contra, întrebând apoi cu falsă nevinovăţie cu ce-a greşit... Este şi asta, se pare, o strategie prin care Ionel Păunescu urmăreşte să contorizeze ceva puncte electorale în vederea alegerilor locale de anul viitor. Cât va ţine, rămâne de văzut!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It