Luni se sfinţeşte apa la Complexul de Înot!

Informaţia ne-a fost oferită de către şeful administraţiei municipale, ctitorul acestei investiţii, primarul Constantin Panţurescu. A fost una dintre primele pe care le-a lansat după preluarea acestui prim mandat, în vara anului 2016. Şi nu oricum, ci în prezenţa unei glorii a acestui sport, multipla campioană Camelia Potec! Lucrurile s-au mişcat foarte greu, ca la noi, unde procesul de concepţie este anevoios, iar materializarea ideilor oricât de generoase, dificilă. S-au avansat tot felul de termene de dare în folosinţă a obiectivului, s-au făcut şi pariuri pe data intrării în circuit a bazinelor, cele mai multe pierdute de către şeful executivului cu membri ai legislativului, dar "după lupte seculare, care au durat multe luni de zile" - cum spunea cu un anumit soi de umor consilierul liberal Doru Georgescu în şedinţa din 6 noiembrie, în care s-au adoptat ultimele decizii privitoare la funcţionarea Complexului de Înot - din ziua următoare, obiectivul s-a deschis pentru public. Tot în acea şedinţă, Ionel Păunescu (PAM) remarca, uşor glumeţ, faptul că reuniunea trebuia să se desfăşoare la complex, iar primarul Panţurescu i-a asigurat pe aleşii urbei că se va face o inaugurare oficială. Aceasta a fost programată, iată, pentru data de 25 noiembrie, începând cu ora 09.00, când se va oficia şi o slujbă de sfinţire a acestei investiţii realizate din fonduri guvernamentale în sumă de 3,8 milioane lei (TVA inclus), absolut necesară concitadinilor. Aceştia vor beneficia de serviciile puse la dispoziţie în centru pe tot parcursul anului, la tarifele aprobate de către legislativul municipal. Tocmai de aceea s-a dat prioritate construirii Complexului de Înot dotat cu două bazine având adâncimi de 1,70, respectiv 1,40 m, cu apă recirculată, încălzită la temperatura de 28 grade Celsius, saună şi alte facilităţi, precum şi de antrenori care vor desluşi tainele înotului celor interesaţi să-i contracteze, indiferent de vârstă. Aşadar, luni dimineaţa, se va sfinţi apa de la Complexul de Înot în prezenţa oficialităţilor, din rândul cărora nu vor lipsi aleşii comunităţii. Primarul Constantin Panţurescu, secretos cum îl ştim, n-a confirmat, dar nici n-a infirmat categoric eventuala prezenţă a Cameliei Potec la această inaugurare oficială, dar cum s-a dovedit a fi un tip plin de surprize, nu este exclusă vreo variantă luată în calcul. Vom trăi, vom vedea, vom consemna!...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
