Camelia Potec a fost alături de primarul Constantin Panţurescu la ceremonia sfinţirii Complexului de Înot!






Săptămâna aceasta a început sub cele mai bune auspicii, în ciuda ploii agasante de toamnă târzie ori a rezultatelor alegerilor prezidenţiale care - cu siguranţă - îi apăsau pe unii dintre participanţii la eveniment. Aşa cum anticipam, primarul Constantin Panţurescu a venit însoţit de multipla medaliată Camelia Potec, preşedintele Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern, pentru că erau cei ce au pus la cale, la o cafea, ideea acestei investiţii generoase, materializate în primul Oraş Regal al ţării. La festivitate au participat o parte dintre consilierii locali în frunte cu viceprimarul Gabriel Jubleanu - Ionel Păunescu, Gheorghe Molea, Viorel Popescu, Bogdan Alexandru Dabija, Marius Deaconu, Ştefan Dumitrache, Răzvan Bădescu, Gheorghe Andreescu şi Emelian Oreviceanu, dar şi funcţionari din administraţia municipală - Isabel Janina Zarioiu, Mariana Moise, Melania Zarioiu, Adriana Ciorbaru, Simina Laura Tudorescu, Dorinel Savu, Marin Marin şi alţii, printre care s-a regăsit şi directorul de la SPGC, Ioan Ghiţă, care a preluat centrul în administrare. Ceremonia a fost una sobră, dar relaxată şi a debutat cu o slujbă de sfinţire a apei şi clădirii oficiate de un sobor de preoţi şi diaconi coordonat de părintele Nicolae Arsene, de la Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului. Panglica inaugurală a fost tăiată de 7 copii care desluşesc tainele înotului sub coordonarea antrenorului Iuliu Berca, după care au făcut o demonstraţie practică a talentului de care dispun din plin. În scurta sa cuvântare, primarul a evocat momentele generării ideii, ale lansării proiectului în vara lui 2016 şi şi-a exprimat părerea de rău că Ivan Patzaichin n-a putut să onoreze invitaţia pe care i-o lansase. "Sperăm să fie alături de Camelia Potec la prima competiţie pe care o vom organiza aici!", a încheiat acesta. Invitata de onoare a felicitat gazdele pentru reuşită, menţionând că nu sunt multe oraşele ce dispun de asemenea facilităţi şi a lansat o provocare, ca pe lângă bazinul de 25 m să apară în timp şi unul de lungime dublă, ceea ce a adus un zâmbet enigmatic pe figura edilului-şef. De la antrenorul Berca am aflat că sunt înscrişi până în prezent peste 100 de copii pasionaţi de nataţie, parte veniţi chiar de la Piteşti, astfel că bazinele de la noi îşi dovedesc deja utilitatea. Singura problemă ţine de modul în care va fi administrat şi păstrat complexul. După tradiţionala cupă de şampanie care a făcut socializarea mai plăcută, totul s-a încheiat cu o fotografie de grup, pentru istorie.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
