S-au desemnat reprezentanţii municipalităţii în C.A.-urile liceelor tehnice

În şedinţa ordinară de la finalul lunii octombrie, unul dintre proiectele înscrise pe ordinea de zi a vizat desemnarea suplimentară a câte unui ales din cadrul reprezentanţilor Consiliului Local în consiliile de administraţie ale unităţilor de învăţământ preuniversitar care organizează pregătire profesională tehnică. Aceasta pentru îndeplinirea prevederilor legale intrate în vigoare odată cu modificările la Legea 1/2011, a Educaţiei naţionale, în partea care priveşte consiliile de administraţie, ce aveau deja câte 2 edili. După cum se ştie, la Curtea de Argeş funcţionează patru licee tehnologice şi conducerea administraţiei publice locale a nominalizat pentru ocuparea unor astfel de posturi tot nişte cadre didactice, familiarizate cu problemele specifice din cadrul unor astfel de instituţii de învăţământ.
Astfel, directorul de la Şcoala Gimnazială "Mircea cel Bătrân", prof. Gheorghe Molea, a fost propus la "Ferdinand I" (Electro) - şi se va alătura colegilor Viorel Popescu şi Ionel Păunescu; directorul de la "Ferdinand I", prof. Ana Răduţu-Babeţ, va merge la Auto, unde va face echipă cu consilierii locali Emelian Oreviceanu şi Bogdan Alexandru Dabija; prof. Loredana Stancu la "Constantin Dobrescu" (Agricol), alături de Ştefan Dumitrache şi de Răzvan Bădescu, iar prof Maria Dicu, la "Regele Mihai I" (Forestier), acolo unde va colabora cu Cristian Mitrofan şi Loredana Stancu. Propunerile au fost aprobate fără probleme de către colegii consilieri locali. De reţinut ar fi faptul că pentru fiecare dintre cei aleşi, calitatea de membri în C.A. încetează odată cu mandatul de consilier local!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
