Şedinţă cu scântei a Consiliului Local Curtea de Argeş!

Prima reuniune a legislativului municipal de după alegerile prezidenţiale s-a înscris, în linii mari, în tradiţia ultimelor luni. Contrele dintre opoziţia reprezentată mai ales de consilierii locali Ionel Păunescu şi Ion Şerban, cărora li s-au alăturat şi liberalii Cristian Mitrofan, Mădălin Marinescu şi Doru Georgescu şi primarul Constantin Panţurescu au determinat dialoguri aprinse şi rostirea unor vorbe grele. Şeful administraţiei municipale le-a luat apărarea subordonaţilor acuzaţi de opoziţie că nu dovedesc responsabilitate şi seriozitate în întocmirea documentaţiilor care li se prezintă ori că nu le pun la dispoziţie toate informaţiile pentru a putea lua deciziile în cunoştinţă de cauză. Totuşi, până la urmă nu s-a respins vreun proiect de hotărâre, chiar dacă Păunescu a anunţat că va contesta în contenciosul administrativ pentru că nu fusese întocmită corespunzător, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, hotărârea privind trecerea de la domeniul public la cel privat al municipiului a 4.458 mp. Suprafaţa urma să facă obiectul unui schimb cu RMR, pentru a se asigura astfel accesul dinspre strada Traian la proiectata Bază de agrement ce se va construi pe terenul unde a funcţionat fostul ştrand. În urma discuţiilor purtate în afara şedinţei, chiar şi colegi de la puterea locală i-au dat dreptate şi au spus că respectiva hotărâre trebuie reformulată şi trecută din nou pe sub furcile caudine ale votului.
La şedinţa condusă de către Bogdan Alexandru Dabija (UNPR) au participat următorii aleşi locali: Viorel Popescu, Ana Maria Rovenţa, Gheorghe Andreescu, Ana Răduţu-Babeţ, Răzvan Bădescu, Maria Dicu, Ştefan Dumitrache şi Loredana Stancu (PSD), Cristian Mitrofan, Mădălin Marinescu, Doru Georgescu şi dr. Jean Chefani (PNL), Ion Şerban, Ionel Păunescu şi Marius Deaconu (PAM), Gheorghe Molea şi Emelian Oreviceanu (ALDE). A absentat doar viceprimarul Gabriel Jubleanu. Din partea executivului şi a serviciilor au fost prezenţi secretarul UAT, Radu Chirca, directorul economic Gheorghe Florescu, şeful de la Resurse Umane, Dorinel Savu, Isabel Janina Zarioiu (Juridic), Adriana Ciorbaru (ADPP), Simina Laura Tudorescu (Taxe şi Impozite Locale), Constantin Teodorescu (Investiţii), precum şi Cătălin cu Gabriel Nastea (ambii de la SPU), Marin Florea (SPPTO) şi Ioan Ghiţă (SPGC). Deşi primarul Panţurescu anunţase că se afla în criză de timp, deoarece trebuia să ajungă la Oeşti, unde Hidroelectrica executa nişte lucrări cu impact pentru Staţia de captare a apei, ce aveau să determine sistarea furnizării acesteia în ziua următoare şi că trebuia să treacă şi prin alte locuri unde se executau lucrări, n-a putut suspenda punctul "Diverse", la care au ţinut cu tot dinadinsul să se înscrie Doru Georgescu, Ionel Păunescu şi Sonia Dragomir - angajată la Direcţia de Asistenţă Socială. Cu amănunte suplimentare vom reveni în ediţiile următoare!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
