Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 16:23

La Albeşti, de Ziua Naţională, unitatea a fost la ea acasă!

Aşa a sintetizat primarul Gabriel Popa evenimentele desfăşurate la 1 Decembrie în localitatea situată pe DN 7C, Curtea de Argeş-Barajul Vidraru. "Ca în fiecare an, am ţinut să marcăm cea mai importantă zi a românilor de pretutindeni, pentru a sublinia solidaritatea ce ne animă, fără de care neamul nostru s-ar pierde în avalanşa globalizării. Starea vremii n-a fost una favorabilă, astfel încât am demarat festivităţile încă de vineri, atunci când pentru a-i proteja pe elevi, am asistat împreună cu un grup de colegi din administraţia publică locală la un interesant program artistic patriotic prezentat cu mare talent şi dedicaţie de către copii în şcoală. Duminică am depus cu pioşenie coroane de flori la Monumentul Eroilor din centrul comunei, pentru a cinsti jertfele de sânge ale înaintaşilor ce au făcut posibilă întregirea pământurilor româneşti şi adunarea tuturor fraţilor la sânul patriei-mame, acum mai bine de un secol. Şi sunt convins că fiecare dintre noi ne-am jurat să păstrăm actualele fruntarii ale ciuntitului trup al României de poftele puternicilor lumii, care n-au încetat să se manifeste şi în prezent. Unirea noastră, a celor prezenţi şi a urmaşilor va veşnici existenţa ţării peste secole!", a declarat primarul Gabriel Popa.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It