Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 16:19

Primarul Baciu: "Am simţit puternic mândria de a fi român!"

Aşa a caracterizat sentimentele trăite de locuitorii din comuna Corbi de Ziua Naţională: "Mai mult decât oricând am avut acest simţământ duminică, atunci când la festivităţile organizate pentru sărbătorirea a 101 ani de la ctitorirea României Mari a participat o mulţime de cetăţeni. Foarte adevărat, şi programul a fost deosebit de ofertant, deoarece a cuprins o paradă a portului popular din care n-au lipsit caii şi alte ingrediente ale vieţii păstoreşti tradiţionale la noi, dar nici oficierea unui Te Deum de pomenire, urmat de o festivitate sobră de depunere de coroane şi jerbe de flori la Monumentul Eroilor. Totul a fost pus sub semnul drapelului tricolor, iar căldura sufletească unitară emanată de participanţi, a îndreptăţit pe deplin spiritul celei mai mari sărbători a românităţii. Am încheiat cu socializare la o fasole asezonată cu strămoşeasca noastră ţuică fiartă, care ne-a ajutat să sfidăm vremea aspră şi cu urări de bine pentru ţară şi pentru ai noştri".

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It