Se redeschide Cetatea Poenari!

# Consiliul Judeţean a instalat un gard electric de protecţie împotriva urşilor
Pentru a putea redeschide Cetatea Poenari, Consiliul Judeţean Argeş a luat măsuri pentru protejarea turiştilor de eventualele incidente produse de urşii care apar în zonă. Astfel, astăzi a avut loc recepţia lucrării privind instalarea unui gard electric de-a lungul căii de acces. Lung de aproximativ 700 de metri, acesta a fost montat de o parte şi de alta a scărilor care duc spre intrarea în cetate. Costurile investiţiei se ridică la 21.000 lei şi au fost finanţate integral din bugetul Consiliului Judeţean Argeş. Începând de mâine, 5 decembrie, se redeschide accesul vizitatorilor la Cetatea Poenari, în fiecare zi, de luni până duminică, între orele 09.00 şi 15.00 (cu menţiunea că ultimul grup va urca la ora 14.00). Cetatea Poenari a fost închisă după ce angajaţii au sesizat apariţia urşilor la baza scărilor. La momentul respectiv, Muzeul Judeţean Argeş, în calitate de administrator, constatând pericolul din zonă, a decis restricţionarea accesului la cetate pentru a preveni posibilele incidente cauzate de apariţia urşilor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
