Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 16:25

Deszăpezirea din iarna viitoare pare să rămână tot în grija SPGC

Problema a fost din nou ridicată şi în şedinţa ordinară a legislativului din Curtea de Argeş, de la sfârşitul lunii trecute, de către consilierul local liberal Doru Georgescu. Acesta a solicitat parcă uşor glumeţ asigurări că nu-l va vedea pe colegul de la PAM, Ion Şerban, mânuind vârtos lopata la înlăturarea omătului de pe străzile oraşului. După cum se ştie, în primăvară, consilierii locali au decis ca această activitate să treacă în responsabilitatea SPU, condusă de către Cătălin Nastea, aşa cum era prevăzut în lege şi cum se întâmplă şi în alte comunităţi locale de genul celei de la noi. Numai că licenţa pentru deszăpezire este deţinută de către SPGC, iar directorul Ioan Ghiţă n-a renunţat la ea, din motive diverse, pe care nu le-a explicat. Bugetarea activităţii este tot la SPGC până la sfârşitul anului în curs, dar asta n-ar fi fost o problemă imposibil de rezolvat, deoarece s-au mai făcut transferuri de fonduri între entităţile din subordinea administraţiei municipale. Apoi cel puţin o parte dintre aleşii urbei încă nu ştiu dacă s-a aprobat sau nu o hotărâre de consiliu privitoare la trecerea deszăpezirii la SPU. Iar directorul Cătălin Nastea spunea într-o şedinţă de legislativ municipal desfăşurată în vară că nu putea face demersuri pentru obţinerea licenţei atâta timp cât ea era la SPGC, întrucât pentru o Unitate Administrativ Teritorială nu pot exista două licenţe de acest gen!
Cei doi directori se aflau în sală în momentul interpelării lui Doru Georgescu. Cătălin Nastea a preferat să tacă, lăsându-l pe Ioan Ghiţă să explice situaţia. Şi acesta i-a informat pe aleşii urbei că dispune de 2 basculante care au montate sărăriţe, de utilajele folosite şi în anii precedenţi şi de peste 200 t de sare şi de nisipul aferent, precum şi de inhibitorul de coroziune, soluţia folosită pentru deszăpezire. Concluzia sugerată a fost aceea că nu vor fi probleme cu înlăturarea omătului de pe carosabil şi de pe trotuare în iarna care ne bate la uşă. Deci, consilierii locali şi cetăţenii pot fi liniştiţi, căci nu vor trebui să facă muncă voluntară la deszăpezire, ca pe timpul lui Ceauşescu, fie şi pentru că acum - pe acest sector cel puţin - e vemea lui Ghiţă! Vom trăi şi vom vedea, dragilor - vorba lui Doru Georgescu - în ce normalitate anormală trăim, atâta timp cât legea impune anumite măsuri care la Curtea de Argeş sunt amânate din motive ce plutesc în ceaţa incertitudinilor...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It