Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 16:23

Sălătrucu - S-a turnat placa la podul peste Topolog, de la Bocănita!

Cadoul de Moş Nicolae, oferit de edili locuitorilor din această zonă a comunei Sălătrucu, s-a materializat prin turnarea plăcii de ciment la lucrarea de artă care este podul ce face legătura dintre Drumul Judeţean şi satul Bocănita. Necesitatea refacerii acestei căi de acces apăruse de mai multă vreme şi primarul Nicolae Langer depusese mai multe proiecte pentru o lucrare complexă, care includea şi întăriri de maluri într-o zonă în care râul îşi făcuse obiceiul să iasă din matcă atunci când precipitaţiile depăşeau media şi viiturile provocau mari pagube gospodăriilor localnicilor. Proiectul finanţat are o valoare de circa 3.000.000 lei şi acum a ajuns în faza turnării plăcii din beton. "Podul este nou şi este calculat pentru a permite tranzitarea unor autovehicule grele de până la 120 t. Bucuria noastră este că, la final, vom avea un pod solid, care îşi va îndeplini menirea cel puţin 100 de ani, dacă va fi bine gospodărit şi întăririle de maluri vor îndeplini cerinţele proiectantului. Ideea noastră a fost să construim temeinic nu numai pentru generaţia noastră, dar şi pentru cele ce vor veni!", ne-a declarat primarul Nicolae Langer la finalul acestei săptămâni.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It