Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 16:25

Valea Iaşului: consilierul local Ştefănescu va primi ajutor de urgenţă pentru cauze medicale!

La şedinţa ordinară a legislativului local desfăşurată în data de 29 noiembrie s-a înregistrat absenţa a doi dintre consilieri: Marius Constantin Bărbulescu (PSD) şi Constantin Ştefănescu (ALDE). Pentru primul nu s-a precizat cauza, însă pentru cel de-al doilea, primarul Nicolae Barbu i-a informat pe colegi că se afla internat în spital pentru o intervenţie chirurgicală destul de grea, fapt confirmat şi de către Vasile Ungureanu (PMP), care a spus că discutase cu bolnavul. Şeful administraţiei publice locale a declarat că fusese informat de către Ştefănescu înainte de a intra în operaţie că, deşi nu putea fi prezent fizic la şedinţă, după ce studiase dosarul, anunţase că va vota pentru toate proiectele de hotărâre înscrise pe ordinea de zi aprobată la cererea preşedintelui de şedinţă, Emil Gorunescu (PNL). Declaraţia lui Nicolae Barbu a fost confirmată şi de către viceprimarul liberal Cristian Enescu, cel care - de asemenea - discutase cu colegul internat. "Având în vedere situaţia grea în care se găseşte colegul Ştefănescu, vă propun să cedăm şi noi dacă nu indemnizaţiile pe luna în curs, cel puţin o parte din ele, căci ştiu sigur că operaţii de acest gen sunt destul de costisitoare şi dumnealui nu se află în postura de a fi dat afară din casă de bani!...", a propus Vasile Ungureanu, fără a stârni cine ştie ce reacţii. Atunci a intervenit primarul Nicolae Barbu, care i-a anunţat pe aleşii locali că întrucât legea îi permite, îi va acorda un ajutor de urgenţă, în conformitate cu hotărârea adoptată anterior de legislativul local şi cu prevederile legilor în vigoare.
Deci, consilierul local Constantin Ştefănescu va primi ajutor de urgenţă, indiferent dacă aleşii vor marşa sau nu la propunerea lui Vasile Ungureanu. Vestea bună este aceea că zilele trecute, Constantin Ştefănescu ieşise din spital şi, deşi era destul de palid, cu energia care-l caracterizează, n-a stat la pat, în convalescenţă, ci era într-o farmacie din Curtea de Argeş, cu soţia, pentru a-şi cumpăra o pungă de medicamente recomandate de medici. Multă sănătate dumnealui şi colegilor şi Sărbători Luminate!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It