Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 16:38

"Florile Dalbe", la Corbi şi Brăduleţ

Ediţia cu nr. 39 a Festivalului obiceiurilor tradiţionale de Crăciun şi Anul Nou s-a desfăşurat în 7 decembrie în localităţile de pe Râul Doamnei, respectiv de pe Vâlsan. Această manifestare a fost lansată în anul 1980 cu scopul redescoperirii, păstrării, revitalizării şi valorificării datinilor din localităţile şi microzonele specifice ale judeţului Argeş şi s-a consolidat ca o tradiţie şi ca un punct de rezistenţă şi conservare a identităţii naţionale în faţa puternicei ofensive a globalizării din timpurile pe care le trăim. Evenimentele de sâmbătă s-au organizat pe baza parteneriatului dintre administraţiile publice locale şi Şcoala Populară de Arte şi Meserii de la Piteşti, condusă de către Elena Iagăr. Dumneaei a fost, de altfel, prezentă alături de primarul Virgil Baciu, viceprimarul Dan Aldea şi alte oficialităţi locale la evenimentul desfăşurat în prima parte a zilei în comuna Corbi, la Căminul Cultural de la Stăneşti, acolo unde pe scenă au urcat nu mai puţin de 14 ansambluri şi formaţii, din care numai una a fost din afară, cea de la Vlădeşti-Muscel. Spectacolul a fost unul de gală şi cei prezenţi au aplaudat cu multă căldură evoluţiile artiştilor care păstrează şi duc mai departe moştenirea preţioasă aflată în Lada de Zestre a neamului românesc. Juriul a fost alcătuit din preşedintele Gabriela Rusu Păsărin (realizator la Radio România-Bucureşti), Elena Iagăr şi Claudiu Tiţa (muzeograf la Goleşti). Primarul Virgil Baciu a ţinut să-i felicite la final pe cei ce şi-au adus contribuţia la reuşita evenimentului şi a exprimat sincer speranţa că viitoarea administraţie publică locală se va dovedi la fel de implicată în acest gen de acţiuni, cum a fost şi dumnealui. Practic, şi-a reiterat decizia de a nu mai candida pentru un nou mandat de primar!...

După-amiaza a aparţinut Brăduleţului, iar manifestarea s-a desfăşurat la Căminul Cultural de la Galeş, unde primarul Alecu Evlampie şi localnicii au fost onoraţi cu prezenţa deputatului PSD Simona Bucura Oprescu. Programul artistic a inclus grupuri selectate din zonele Argeşului şi Muscelului, precum "Brăduleţul", de la Galeş şi "Cununiţa", de la Muşăteşti (coordonate de rapsodul popular Graţian Bădescu), Grupul Vocal "Mlădiţe muscelene" (Şcoala Bălileşti - coordonator Maria Popescu), Colindătorii de la Cicăneşti şi din Albeşti, Grupul de colindători "Mioriţa", din Jugur (Poienarii de Muscel - coordonator Eliodor Sârboiu) şi Teatrul popular "Jienii". Misiunea juriului condus de către Gabriela Rusu Păsărin, alături de care s-au regăsit Georgiana Gavrilă, de la Şcoala Populară de Arte şi Claudiu Tiţa, a fost la fel de dificilă ca şi la Corbi, astfel că formaţiile calificate pentru Alaiul "Florilor Dalbe", ce se va desfăşura la final în Curtea de Argeş, vor fi anunţate ulterior - ne-a comunicat Graţian Bădescu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It