Elevi de la Valea Danului, beneficiarii unui proiect Rotary Club


În cadrul proiectului realizat cu sprijinul Rotary Club Bucureşti Curtea Veche, organizaţie adusă la Valea Danului de către primarul Vasile Preda, 12 elevi din cadrul Şcolii Gimnaziale Nr. 1 Valea Danului, însoţiţi de doi profesori coordonatori - Elena Ilina şi Denisa Georgeta Mihăilescu - au beneficiat de o captivantă excursie la Bucureşti în zilele de 7-8 decembrie. Ajunşi sâmbătă în capitala ţării, elevii au fost primiţi cu căldură de Nicolae Păunescu, reprezentantul clubului, care i-a condus mai întâi la Muzeul Satului "Dimitrie Gusti", unde au vizitat casele vechi din regiunile de deal şi de munte. Copiii au admirat construcţiile ţărăneşti, dotate cu obiecte autentice, specifice fiecărei zone etnografice, gardurile lucrate din lemn, nuiele sau chirpici, porţile modeste sau impunătoare, interioarele cu mobilier specific, uneltele de muncă, vasele, covoarele şi alte ţesături. Apoi au continuat excursia cu vizita la Ateneul Român, unde au rămas impresionaţi de sălile de concerte, de marea cupolă a edificiului unde se pot vedea, săpate în zid numele unor învăţaţi cunoscuţi cum ar fi Miron Costin, Gheorghe Şincai, Dimitrie Cantemir, Ion Heliade Rădulescu sau Timotei Cipariu. Elevii au aflat că această clădire a fost construită pentru a fi un palat al artelor şi ştiinţelor, fiind organizate într-o ambianţă fastuoasă expoziţii concerte şi conferinţe. De altfel, au avut privilegiul de a asista pentru 20 de minute la o repetiţie a unui cor de copii colindători. Duminică, micii excursionişti de la Valea Danului au vizitat Muzeul Naţional de Istorie Naturală "Grigore Antipa", loc în care au admirat piese grupate în diferite colecţii zoologice, paleontologice, de minerale şi roci sau etnografice. Transportul, cazarea, masa şi micile surprize făcute copiilor pe parcursul excursiei au fost asigurate de Rotary Club. La final de excursie, directorul unităţii de învăţământ, prof. Elena Ilina, a precizat: "Mulţumind partenerilor noştri, Rotary Club Bucureşti Curtea Veche şi domnului primar Vasile Preda, sperăm spre alte şi frumoase activităţi împreună!".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
