Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 16:43

Om bogat, om sărac - în administraţia municipală din Curtea de Argeş: Ana Maria Rovenţa, tipul de ales local social-democrat pe care şi-l închipuie cetăţenii

Aleşii locali au intrat în ultimul an al actualului mandat. Cei mai mulţi dintre ei şi-au găsit ritmul necesar îndeplinirii sarcinilor încredinţate de cetăţeni şi se străduiesc să nu-i dezamăgească în ceea ce priveşte gospodărirea treburilor comunităţii. Acum trei ani lansam acest serial prin care prezentam starea materială a aleşilor, dar şi a funcţionarilor publici. Toţi sunt obligaţi prin lege să depună declaraţii de avere şi de interese până la data de 15 iunie a fiecărui an. Există, de asemenea, şi obligaţia funcţionarilor angajaţi ai administraţiei municipale de a le afişa pe site-ul primăriei. Sub hărţuiala presei, chiar şi cei mai reticenţi se conformează obligaţiilor legale de a nu-şi ascunde starea materială. Partea bună pentru cetăţeanul de rând este aceea că poate vedea cum evoluează un ales local în mandat - din punct de vedere al averii şi intereselor - dar şi cum iese. Dacă descoperiţi că au omis în declaraţiile făcute publice "cu voie au fără de voie" ceva ori că au trecut sub tăcere anumite aspecte, aşteptăm să le semnalaţi public, ca să ne facem cu toţii o idee completă despre seriozitatea şi bunele intenţii de care sunt animaţi aceşti oameni. Nu de alta, dar dacă ascund adevărul pot fi acuzaţi de fals şi uz de fals în acte publice, pentru că sunt plătiţi să fie în slujba cetăţenilor, nu să-i înşele!

Aflată la primul mandat, simpatica şefă a asistentelor medicale de la Spitalul Municipal din Curtea de Argeş s-a manifestat destul de discret ca ales al urbei în plenul şedinţelor de legislativ. Foarte disciplinată, a fost om de bază în grupul de susţinere al liderului organizaţiei municipale a PSD, primarul Constantin Panţurescu şi nu şi-a permis devieri de la linia stabilită. Declaraţiile de avere şi de interese pentru anul 2018 le-a înregistrat sub nr. 2/24.05.2019. Prima ar putea să ne lase cu gurile căscate, determinându-ne s-o compătimim pe Ana Maria Rovenţa, deoarece nu dispune de elementele de bază din care să poată închega o avere: nu are în proprietate nici terenuri, nici clădiri, ci numai un autoturism Mitsubishi din anul 2012, cumpărat la second-hand; n-a tezaurizat bijuterii sau opere de artă, nu dispune de conturi în bănci, însă a declarat o datorie de 40.000 (monedă neprecizată), contractată la Banca Transilvania în acest an, cu scadenţă în 2024. Veniturile realizate în anul 2018 s-au constituit din salariile încasate de la spital, care au însumat 77.231 lei, la care s-au adăugat indemnizaţiile de consilier local (8.664 lei), respectiv de la Programul de depistare precoce a cancerului de col uterin PNCCU (8.005 lei) şi dividendele de la S.C. HANNA MEDICAL CARE S.R.L. (826 lei). La "Interese" ar fi ceva de remarcat, căci regăsim calitatea de asociat la amintita societate, unde Ana Maria Rovenţa a declarat că deţine un număr de 60 acţiuni în valoare de 200 (tot fără precizarea monedei!). Totodată, deţine funcţia de preşedinte al Organizaţiei de Femei a PSD Curtea de Argeş şi este şi membru al Sindicatului SANITAS Argeş. Concluzionând, ne aflăm în faţa tipului de social-democrat aşa cum şi-l pot închipui cetăţenii un pic mai naivi, care văd şi în slujitorii cultelor religioase nişte oameni care au făcut legământ cu sărăcia şi cu harul servirii semenilor...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It