Curtea de Argeş - Aleşii urbei au desfăşurat două şedinţe într-o zi!

Miercuri a fost convocată o şedinţă de îndată a legislativului municipal, la care s-a adăugat o Adunare Generală a Acţionarilor de la Salubritate Publică Urbană, ambele pentru rezolvarea unor probleme care nu sufereau amânare. La convocări au răspuns următorii consilieri locali, care sunt şi acţionari la firma condusă de către directorul Cătălin Gabriel Nastea: viceprimarul Gabriel Jubleanu, care l-a suplinit pe primarul Constantin Panţurescu, absent din motive obiective, ce-i impuseseră plecarea din localitate, Ştefan Dumitrache, Anca Răduţu-Babeţ, Viorel Popescu, Maria Dicu, Gheorghe Andreescu, Loredana Stancu, Răzvan Bădescu şi Ana Maria Rovenţa, care a participat doar la A.G.A., căci a întârziat (toţi de la PSD), Ionel Păunescu, Ion Şerban şi Marius Deaconu (PAM), Mădălin Marinescu şi dr. Jean Chefani (PNL), Gheorghe Molea (ALDE) şi Bogdan Alexandru Dabija (UNPR) - care a fost şi preşedinte al şedinţei de consiliu. Au absentat, de asemenea, secretarul general Radu Chirca (aflat în concediu, care a fost suplinit de o tânără din subordine), liberalii Cristian Mitrofan şi Doru Georgescu, precum şi Emelian Oreviceanu (ALDE).
S-a aprobat în unanimitate o rectificare de buget pozitivă de 138.980 lei!

De la bun început, Mădălin Marinescu a vrut să ştie de ce se manifestase atâta grabă pentru acea convocare de urgenţă, şi mai ales din ce cauză materialele pentru şedinţă nu li se înmânaseră consilierilor locali cu o zi înainte, pentru a avea timpul material necesar ca să le studieze. Directorul economic Gheorghe Florescu a motivat prin faptul că abia cu o zi înainte reuşise să încheie un act adiţional cu DSP privitor la bani cuveniţi medicilor din unităţile şcolare şi că, de asemenea, existau şi alte urgenţe ce ţineau de asigurarea drepturile copiilor cu cerinţe educaţionale speciale. Dumnealui a mai explicat apoi sursele de finanţare pentru rectificarea pozitivă de buget de peste 1,3 miliarde lei vechi, dar şi unde vor fi cheltuite sumele atribuite pe anumite unităţi şcolare, inclusiv tradiţionalele burse oferite de către S.C. STEINEL ELECTRONIC S.R.L. elevilor din învăţământul dual, de la Liceul Auto. De altfel, documentele puse la dispoziţia aleşilor urbei erau destul de clar fundamentate. Banii proveneau din următoarele surse: taxe judiciare de timbru - un plus de 132.000 lei; sume defalcate din TVA pentru finanţarea cheltuielilor descentralizate - plus 17.980 lei; taxe şi tarife pentru eliberarea de licenţe, autorizaţii etc. - 49.000 lei; venituri din amenzi - plus de 44.000 lei, la încasări; subvenţii de la bugetul de stat pentru finanţarea sănătăţii - 6.000 lei. Repartizarea banilor pe cheltuieli a fost astfel propusă: majorarea cheltuielilor de personal (salarii) de la autorităţile executive (primărie), cu 10.000 lei; bunuri şi servicii pentru Liceul Tehnologic "Regele Mihai I" - 10.000 lei, pentru achitarea datoriilor, inclusiv pentru încălzire, ca să nu se intre cu debite în anul viitor, după cum a explicat directorul economic. De asemenea, s-a luat în calcul şi finanţarea cheltuielilor pentru asigurarea drepturilor copiilor cu cerinţe educaţionale speciale integraţi în învăţământul de masă cu suma de 17.980 lei, care au fost repartizaţi astfel: Liceul "Ferdinand I" - majorare de 2.000 lei; C.N.V.V. - 10.000 lei; Liceul "Regele Mihai I" - 4.000 lei; Seminarul Teologic "Neagoe Vodă Basarab" - 4.000 lei; Şcoala Gimnazială "Carol I" - 1.000 lei; Şcoala "Mircea cel Bătrân" - 8.380 lei; Grădiniţa "Academia Piticilor" - 3.400 lei.
Transferurile de la bugetul local pentru finanţarea cheltuielelor din domeniul sănătăţii au însumat 100.000 lei, iar cheltuielile la subcapitolul 66.02.08 s-au diminuat cu 55.000 lei. Biblioteca Municipală a primit pentru bunuri şi servicii un plus de 6.000 lei, dar şi "Iluminatul public" pentru Sărbătorile de Iarnă (pentru consumurile de energie electrică) - 50.000 lei.
Totodată, s-a aprobat rectificarea bugetelor instituţiilor finanţate integral sau parţial din venituri proprii după cum urmează: un plus de 179.130 lei, bani proveniţi din donaţii şi sponsorizări (79.130 lei), respectiv din subvenţii din bugetele locale pentru acoperirea cheltuielilor din domeniul sănătăţii (100.000 lei). Astfel, Liceul Auto a primit 79.130 lei, din care 47.400 lei vor acoperi bunuri şi servicii, iar 31.730 lei (pentru amintitele burse), iar capitolului "Sănătate" i s-au alocat 100.000 lei - tot pentru bunuri şi servicii. În discuţii au mai intervenit, pe lângă Mădălin Marinescu, Ionel Păunescu, Ion Şerban şi Marius Deaconu, iar viceprimarul Gabriel Jubleanu a oferit cu siguranţa calmă a celui stăpân pe situaţie explicaţiile solicitate. Şedinţa liniştită a fost, pe undeva, şi o reuşită pentru preşedintele Bogdan Alexandru Dabija, căruia parcă i-a lipsit doar patrafirul, căci a avut grijă să predice de fiecare dată pentru pace şi înţelegere. Aşa s-a creat teren propice şi pentru câtva glume şi declaraţii simpatice, asupra cărora vom mai reveni.
Cătălin Nastea s-a luminat: a căpătat ceea ce a cerut!

După şedinţa de legislativ a început A.G.A. de la SPU, cu directorul la prezidiu, avându-i ca sprijin alăturat pe contabil şi în sală pe tatăl său, Gabriel Nastea, care încă o dată a dovedit că nu prea le are cu disciplina presupusă de o astfel de reuniune şi a intervenit ori de câte ori a crezut de cuviinţă, mai abitir ca un primar în funcţie, fără să aibă reţineri de a mai "băga şi bâta prin gard" - probabil ca să nu-şi uite obiceiul. Spre lauda lor, acţionarii nu l-au prea băgat în seamă şi a rămas să predica cam ca Moise-n pustiu... Dar atunci mulţi au înţeles încă o dată că opinia care bântuie prin oraş de ceva vreme, potrivit căreia fiul, Cătălin, acţionează "în numele tatălui", este fundamentată.
După ce Mădălin Marinescu s-a convins că fusese semnat convocatorul de către toţi acţionarii, căci altfel nu se întruneau condiţiile legale de desfăşurare a şedinţei, s-a intrat pe ordinea de zi. Practic, era vorba despre aprobarea modificării Organigramei şi a Statului de Funcţii de la SPU, în sensul că se desfiinţau 7 posturi şi se încadrau, în loc, 3, pentru asigurarea preluării sectorului de iluminat public în domeniul de activitate al firmei. Discuţiile au fost destul de animate, dar asupra lor vom mai reveni. De reţinut ar fi faptul că directorul Cătălin a obţinut ceea ce-şi dorise, dar tăticul lui a fost înfrânt de votul acţionarilor, care au respins termenul de "birou" şi au aprobat propunerea lui Dabija de a boteza cu numele de "formaţie" noua structură ce se va ocupa de iluminat, care-i suna urât în urechi lui Gabriel Nastea.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
