Vreme de colinde, la Centrul Pensionarilor

Vineri, beneficiarii de la Centrul pentru Recreerea Pensionarilor din cadrul Direcţiei de Asistenţă Socială Curtea de Argeş (director, Mariana Moise) au fost colindaţi de corul Seminarului Teologic Ortodox "Neagoe Vodă Basarab" (coordonat de pr. prof. Robert Sorescu) şi de către eleva Elisa Voicilă, de la Şcoala Gimnazială "Mircea ce Bătrân" (clasa a IV-a). La această activitate încărcată de semnificaţii a fost prezent şi pr. Nicolae Arsene, care le-a vorbit celor prezenţi despre tradiţia colindelor - zestrea spirituală moştenită de la înaintaşii noştri. Expunerea clericului a abordat şi Praznicul Naşterii Mântuitorului, amintind de mesajul sfânt pe care trebuie să-l transmită aceste cântece: iubirea supremă a lui Dumnezeu pentru oameni şi darul nepreţuit pe care L-a trimis pe pământ! La final, adunaţi în jurul bradului împodobit, cu toţii au savurat gustări dulci, s-au împărţit covrigi şi portocale.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
