Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 16:26

Vorbe de duh în legislativul municipal - Între "dăncileală" şi "ţurcăneală", s-a ivit o declaraţie de iubire politică!

La ultima şedinţă A.G.A. de la Salubritate Publică Urbană, desfăşurată în 11 decembrie, consilierii locali au fost mai puţin tensionaţi şi chiar şi-au permis unele înţepături politice pe bază de glumiţe, greu de spus cât de nevinovate... În timp ce se discuta despre activitatea angajaţilor care aveau să lucreze pentru asigurarea iluminatului public din municipiu, la un moment dat, Gabriel Nastea, în "numele fiului" directorul Cătălin, s-a angajat ca în caz de nevoie - cum n-au încă nacelă - să ţină dumnealui scara celor ce interveneau pe stâlp în caz de deranjament. Un asemenea voluntarism poate fi de admirat până la punctul în care se face paradă la modul şoimilor patriei, deoarece s-a dovedit că Gabriel Nastea a rămas neconsolat când nu s-a aprobat denumirea de Birou pentru Iluminat şi s-a adoptat cea de Formaţie prin votul acţionarilor. Şi supărarea sa a fost legitimă, la urma urmei, căci una este să fii şef de birou, şi cu totul alta de formaţie!... Asta ca să fie bine şi să nu fie rău - cum ne-a luminat cu reflectoarele gândirii sale un geniu fotbalistic în viaţă. Pe care Mădălin Marinescu l-a sprijinit, când a declarat: "Fiţi fără grijă, căci de la 1 ianuarie ne ocupăm noi, liberalii, să fie bine!". Ionel Păunescu n-a pierdut prilejul de a replica uşor flegmatic: "Am auzit ce-a zis Raluca Turcan, deci asigurările colegului au totală acoperire!". Gheorghe Andreescu, de la PSD, nu putea rata prilejul de a puncta - la rându-i - după ce luni la rând fusese bombardat pe seama declaraţiilor ceva mai neinspirate care au transformat-o pe Viorica Dăncilă într-un soi de Bulă feminin: "În orice poziţie aţi pune-o, asta tot ţurcană rămâne!". Altfel spus, "Râde ciob, că' el e zob!...". Dar şi pe Marius Deaconu l-a cam mâncat limba, căci poate fără să-şi dea seama, s-a autodenunţat: "Cer eu scuze pentru colegul Păunescu... Eu am fost la PAM...". "Şi acum eşti în (s)PA(s)M!", i-a trântit-o fără milă Marinescu, realizând că respectivul se lepăda public de partidul care-l adusese în legislativul municipal. Netulburat, acesta a continuat cu o sinceritate dezarmantă: "Sincer vă spun că, în ciuda unor discuţii purtate de unii sau de alţii, eu aş merge tot cu PSD-ul!...". Atunci a fost momentul unei noi precizări din partea lui Marinescu, venită după ce se anunţase o "înghiţire" a PAM-ului de către PNL: "Noi nu vă curtăm şi nici nu vă tragem de mânecă!...". Din alt punct de vedere, traducerea practică ar putea suna astfel: alegerile prezidenţiale au trecut, Iiberalii au sacii-n căruţa guvernării, candidatul lor a fost ales preşedinte şi cel mai prudent ar fi să micşoreze numărul recompenselor ce le-ar putea fi cerute!...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It