Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 16:22

Primarul din Cepari: "Cel mai mult ne-a durut, în 2019, lipsa banilor pentru asfaltări!"

Un bilanţ provizoriu al investiţiilor realizate în cursul acestui an în localitatea de pe Valea Topologului are o cifră impresionantă a valorilor, de peste 8.500.000 lei. La prima vedere, ar trebui să fie absolut mulţumitoare, deoarece eforturile s-au concentrat pe infrastructura de apă şi canalizare, la care s-a adăugat şi cea de drumuri şi poduri. Totuşi, primarul Cristian Ciobanu ne-a dezvăluit faptul că există şi anumite nemulţumiri care ţin în special de starea căilor rutiere locale: "Cel mai mult ne-a durut în 2019 lipsa banilor pentru asfaltări... Noi avem o reţea de zeci de kilometri, dar cea mai mare parte sunt drumuri de pământ. În mod legitim, pentru cetăţenii comunei, cel mai sigur semn de civilizaţie, pe lângă utilităţile de apă şi canal, este reprezentat de drumurile modernizate prin asfaltări. Nu mai spun că şi pentru noi, cei care lucrăm în administraţia publică locală, ar fi de mare ajutor, căci am reduce cheltuielile anuale considerabile cu reparaţiile şi pietruirile, ca să nu le mai iau în calcul pe cele cu deszăpezirile din timpul iernii. Din păcate, anul acesta nu s-au dat bani pentru asfaltări, aşa că rămânem cu speranţa că se va schimba situaţia în 2020!"

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It