Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 16:25

Se face prima cerere pentru plata a 20.000 lei la lucrările pentru stadionul din Ciofrangeni!

În data de 12 decembrie, primarul Dorin Florin Panţeru a obţinut de la Târgovişte documentaţia pentru investiţia finanţată din fonduri europene cu 103.000 euro, fără TVA, la care se va adăuga o cofinanţare locală de 320.000 lei. Astfel, totalul costurilor privind proiectul aflat în execuţie va creşte la aproximativ 150.000 euro. "După cum se ştie, în 20 noiembrie - după ce finalizasem toate procedurile impuse legal, am emis ordinul de începere a lucrărilor pe amplasamentul pe care-l predasem deja constructorului. Acum vom formula prima cerere de plată pentru 20.000 lei, care vor acoperi întocmirea SF-ului şi al consultanţei. Personal mi-aş dori să facem recepţia în primăvara lui 2020 şi - repet - sunt convins că atunci vom avea cel mai modern stadion comunal nu numai de pe Valea Topologului, ci şi din întreaga parte de nord a judeţului Argeş! Şi asta deoarece vom reabilita total pe fonduri de la bugetul local şi suprafaţa de joc, astfel încât tinerii din Ciofrângeni să poată practica sportul în cele mai bune şi civilizate condiţii. Şi îmi menţin şi promisiunea ca la inaugurare să aducem la Ciofrângeni echipa FC Argeş, în care a strălucit cândva idolul meu, neuitatul Gicu Dobrin. În echipa locală care-i va da replica am să joc şi eu şi voi fi înlocuit, ca într-o simbolică schimbare de generaţie, de nepotul meu, căci sper ca destul de curând să ridicăm de aici, de la noi, nişte adevărate talente care să revitalizeze sportul românesc!", ne-a declarat primarul Panţeru.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It